Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – wszystko co powinieneś wiedzieć

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – wszystko co powinieneś wiedzieć
Marta Kulawik

Dbając o swoje mienie, warto je skutecznie zabezpieczyć. To uniwersalna zasada dotycząca zarówno samochodu, jak i nieruchomości. Szczególnie w tym drugim przypadku należy skorzystać z formy ochrony przed różnymi zdarzeniami losowymi. Dbałość o bezpieczeństwo jest bardzo ważna, gdy wynajmujemy nasz lokal. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem przydaje się, niezależnie od tego, komu udostępniamy nasz dobytek. Co należy wiedzieć na ten temat? Opisujemy wszystko, o czym należy pamiętać.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem pozwala uniknąć problemów

Różnorodne sytuacje losowe mogą sprawić, że zajmowany przez najemcę lokal zostanie zniszczony. Pożar, zalanie lub awaria jakiegokolwiek sprzętu mogą wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Koszty związane z usuwaniem skutków tych zdarzeń bywają wysokie i właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania. Co ważne, o dopilnowanie tego obowiązku powinni postarać się zarówno właściciele, jak i najemcy. Dobrze zdać sobie sprawę z tego, jakie rodzaje polis ubezpieczeniowych dostępne są dla obu stron transakcji, której przedmiotem jest wynajem mieszkania.

Jakie ubezpieczenie dla wynajmującego?

Ten, kto odpłatnie użycza swoje mieszkanie, musi myśleć o potencjalnych zdarzeniach mogących wystąpić w okresie wynajmu. Eksperci doradzają, by wybrać polisę ubezpieczeniową o szerokim spektrum ochrony. Powinna obejmować sprzęty domowe, różne elementy stałe, a nawet… mury. Należy równocześnie zwrócić uwagę na to, by ubezpieczyciel chronił przed zdarzeniami losowymi, takimi jak zalanie, pożar czy przepięcia elektryczne (prowadzące do awarii sprzętów RTV/AGD). Jest to dla wielu firm ubezpieczeniowych podstawowy zakres świadczeń. Nie ma wątpliwości, że należy też ustrzec się przed niewłaściwym zachowaniem najemców. Ci bywają różni, nieraz bardzo uciążliwi. Z uwagi na nich warto zapytać ubezpieczyciela o ochronę przed stłuczeniami (szklanych blatów, zastawy) czy dewastacją. Inną zalecaną polisą jest ta chroniąca przed skutkami kradzieży z włamaniem. Bywa szczególnie przydatna w przypadku mieszkań wyposażonych w drogocenne elementy wyposażenia.

Ubezpieczenie dla najemcy? Tak!

Mogłoby wydawać się, że zabezpieczenie nieruchomości przed zdarzeniami losowymi to wyłączny obowiązek jej właściciela. Okazuje się jednak, że jej użytkownik również powinien pomyśleć o ochronie. Dlaczego? Wprawdzie nie ma takiego obowiązku, ale wiadomo, że w miejsce, w którym mieszka, przynosi należące do siebie przedmioty. Sprzęt elektroniczny, ulubiona komoda, drewniane łóżko czy sprzęt sportowy – te wszystkie rzeczy przedstawiają pewną wartość i mogą zostać skradzione bądź zniszczone. By uchronić się przed przykrymi skutkami takiego zdarzenia, dobrze wykupić polisę. Właściciel mieszkania nie odpowiada przecież za przedmioty pozostawione w mieszkaniu przez najemcę. On sam musi zatroszczyć się o swój dobytek.

CZYTAJ TAKŻE – RELACJE NAJEMCÓW Z LOKATORAMI

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem, jak widać, jest istotne zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Zabezpieczając się przed przykrymi skutkami zdarzeń losowych, obie strony zyskują pewność, że łatwiej poradzą sobie z usuwaniem powstałych szkód. O szczegóły tego zagadnienia warto zapytać agentów z biura nieruchomości Re/Max Gold z Katowic.