Wynajem mieszkania obcokrajowcom – porady

Wynajem mieszkania obcokrajowcom – porady
Marta Kulawik

W ostatnim czasie polski rynek najmu notuje coraz większą liczbę osób pochodzących z Ukrainy. Czy wynajem mieszkania obcokrajowcom obciążony jest dodatkowym ryzykiem? Na co zwrócić uwagę przy planowaniu takiego ruchu?

Czy najem się opłaca?

W teorii wynajmowanie mieszkania wiąże się z samymi benefitami. Skoro lokal i tak nie jest nam potrzebny (nie mieszkamy w nim), wystarczy umieścić ogłoszenie, by mieszkanie zaczęło na siebie zarabiać i to ze sporą nawiązką. Tyle mówi teoria.

W praktyce jest to rynek bardzo konkurencyjny, w którym o klienta należy zabiegać. Sporym ożywieniem dla tej sytuacji okazały się stosunkowo niedawno wprowadzone zmiany w prawie. Umożliwiły one swobodniejszy przepływ osób pomiędzy Ukrainą a Polską. Zdecydowanie ułatwiono także uzyskanie pozwolenia na pobyt i pracę (zamknięto je w jednym dokumencie). Zanotowano również spory wzrost liczby studentów pochodzących zza naszej wschodniej granicy. To wszystko sprawiło, że wynajmowanie mieszkań stało się bardziej opłacalne.

PORADY DLA WYNAJMUJĄCYCH NIERUCHOMOŚCI

Wynajem mieszkania obcokrajowcom – podstawowe informacje

Zanim wynajmiesz mieszkanie cudzoziemcom, warto zwrócić uwagę na język, jakim posługuje się przyszły lokator naszej nieruchomości. Zacząć trzeba już od treści ogłoszenia zamieszczanego w internecie. Najlepiej sporządzić je w języku angielskim i polskim.

Pamiętaj także, że umowa najmu musi być zrozumiała dla obu stron. Tu również dobrym pomysłem jest spisanie jej w języku angielskim, choć częstą praktyką jest umieszczenie w treści umowy adnotacji, w której najemca poświadcza przetłumaczenie dokumentu na własną rękę i znajomość jego treści.

JAK UKŁADAJĄ SIĘ RELACJE WYNAJMUJĄCYCH Z LOKATORAMI? SPRAWDŹ!

Poziom ryzyka w normie

Czym różni się wynajem mieszkania obcokrajowcom od wynajmu Polakom? Główną różnicą mogą być trudności komunikacyjne, zwłaszcza jeśli któraś ze stron nie zna angielskiego. Niebezpieczeństwa związane z wynajmem są jednak bardzo podobne w obu przypadkach.

Zawsze istnieje ryzyko, że lokator przestanie płacić czynsz lub wyniesie drogi sprzęt z mieszkania (o ile było w takowy wyposażone). Najpopularniejszym zabezpieczeniem w takich przypadkach jest odpowiedniej wysokości kaucja, stanowiąca pewien bufor bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że im wyższa kaucja, tym mniej atrakcyjna oferta wynajmu.

Nieuczciwość najemców nie jest związana z narodowością, jeśli więc zarówno wynajmujący, jak i przybysz znają język i znajdują między sobą nić porozumienia, nie ma większych przeciwwskazań do zawarcia umowy. Zdaj się na intuicję i pamiętaj, że jeśli ktoś przyjeżdża do Polski do pracy, to raczej nie po to, by już na wstępie dokładać sobie problemów.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ