Relacje wynajmujących z lokatorami

Relacje wynajmujących z lokatorami
Marta Kulawik

Wynajem mieszkania to coraz częściej wykorzystywany sposób na poboczną działalność finansową. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Niemal każdy najemca może opowiedzieć historię o lokatorze, który sprawiał różnego rodzaju problemy. Postanowiliśmy przybliżyć Wam relacje wynajmujących z lokatorami, na podstawie raportu sporządzanego przez jeden z portali internetowych.

Wystawianie ogłoszeń

Poszukiwanie lokatorów to pierwszy etap, z którym muszą zmagać się najmujący. Ogłoszenia zamieszczać można na portalach ogłoszeniowych w internecie, w gazetach, w media społecznościowych. Już tutaj pojawiają się pierwsze niedogodności. Wielu zainteresowanych ofertą, nie traktuje właścicieli lokali mieszkalnych poważnie. Wykonują telefony w różnych (często niestosownych) porach dniach, umawiają się na spotkania… a następnie się na nich nie zjawiają. Z raportu wynika, że aż 47% poszukujących nie przychodzi na umówione wcześniej oględziny. To prawie połowa kontaktujących się! Jest to bardzo duży odsetek osób.

34% osób rezygnuje z najmu w ostatniej chwili. Takie zachowanie stanowi przeszkodę dla najemcy, który traci szansę na zarobek. Zdarzają się również persony, które na etapie podpisywania umowy odmawiają wpłaty kaucji. W raporcie przygotowanym przez portal morizon.pl jest to jedna z poważniejszych przeszkód w podpisywaniu umów najmu. Kaucja ma na celu zabezpieczenia najemcy przed nie przewidzianymi uszkodzeniami w mieszkaniu i jest gwarantem lojalności.

Relacje wynajmujących z lokatorami – weryfikacja

Przez wcześniej opisane zachowania najemcy nie mają zaufania do lokatorów. Aż 56 % wynajmujących przeprowadza wywiad z kandydatami przed podpisaniem umowy. Właściciele nieruchomości chcą poznawać potencjalnych lokatorów. Rozmowa może dotyczyć wielu kwestii, na przykład:

  • ilość lokatorów i ich relacji
  • posiadania dzieci
  • posiadania zwierząt (zazwyczaj najemcy pytają o psy i koty)
  • wcześniej zamieszkiwanych miejsc
  • opłat
  • rodzaju wykonywanej pracy.

Niektórzy właściciele decydują się na sprawdzenie profili potencjalnych lokatorów w social media. Robi to aż 40% ankietowanych.

Komu odmawia się wynajmu mieszkania?

Właściciele lokali mieszkalnych posiadają różne preferencje. Przepisy dotyczące najmowania sprawiają, że 33% osób nie chce zaufać rodzinom z dziećmi. To ta grupa osób, która ze znalezieniem nieruchomości na wynajem ma największy problem. Podobnie jest z samotnymi rodzicami. Częstsze problemy spotykają także posiadaczy zwierząt. Najchętniej wynajmuje się lokal samotnym kobietom.

Jakich zachowań nie lubią najemcy?

Ankieterzy zapytali najemców jakie zachowania lokatorów stanowią dla nich największą przeszkodę. Okazuje się, że aż 42% badanych zauważyło, że lokatorzy nie utrzymują porządku w mieszkaniu. Problem stanowi również opłacanie czynszu w uzgodnionym wcześniej terminie, aż 37% właścicieli zauważyło, że lokatorzy spóźniają się z opłatami. Inne problemy wyszczególniono na grafice zamieszczonej niżej.

Jak wynika z raportu, najemcy napotykają wiele problemów podczas poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Oczywiście działa to w dwie strony. Zdarza się wiele sytuacji, w których to lokatorzy są niezadowoleni z warunków jakie spotykają. Pamiętajmy jednak, aby być słownym i systematycznym, to zdecydowanie ułatwi współpracę.

Chcesz poznać bliżej raport dotyczący opinii najemców o lokatorach? Zapraszamy tutaj.