Zabrze Helenka czy dalej jest interesująca dla inwestorów

Zabrze Helenka czy dalej jest interesująca dla inwestorów

Zabrze to jedno z najbardziej rozwijających się miast Górnego Śląska. Kolejne zakłady powstające na terenach włączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ciesząca się coraz większą popularnością turystyka industrialna oraz bardzo dobrze rozwinięta medycyna przyciągają nowych mieszkańców i inwestorów. Jak w tym otoczeniu wypada Helenka, uważana za najbardziej zieloną dzielnicę miasta?

Od folwarku po dzielnicę Zabrza

Historia dzielnicy sięga okresu międzywojennego, kiedy to podjęto decyzją o budowie na terenie byłego folwarku rodziny Donnersmarcków osiedla Helenenhof. Do projektu powrócono w latach 60 stopniowo rozbudowując dzielnicą do dzisiejszych kształtów. Dzisiaj Helenka należy do najmniejszych dzielnic Zabrza zamieszkałych przez około 10 000 mieszkańców. Zabudowę dzielnicy stanowią w głównej mierze budynki wielorodzinne w tradycyjnej zabudowie przedwojennej jak i niskie bloki. Dzisiaj na terenie dzielnicy działa przedszkole, Zespół Szkół Salezjańskich i bibliotek. Helenka bezpośrednio graniczy ze Stolarzowicami, dzielnicą Bytomia. Ta część aglomeracji coraz częściej wybierana jest przez osoby, które chcą uciec od zgiełku codziennego dnia.

Prężny ośrodek gospodarczy

Helenka pomimo swojego niewielkich rozmiarów i dużej ilości terenów zielonych jest prężnym ośrodkiem gospodarczym. Firmą, która nadaje ton dzielnicy jest ELZAB. Producent kas fiskalnych notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To jedna z największych firm znajdujących się w Zabrzu, której produkty są rozpoznawalne w całej Europie. Kolejnym dużym zakładem jest VOIGT – firma, która wytwarza środki chemiczne do utrzymania czystości.

Dzielnica atrakcyjna dla inwestorów

Helenka przyciąga inwestorów zarówno w sferze przemysłowej jak i deweloperów. Większość nowych inwestycji mieszkaniowych w dzielnicy to zabudowa jednorodzinna. Inwestorzy indywidualni jak i deweloperzy szukają w tej części Zabrza spokoju, zieleni i uroków małej podmiejskiej dzielnicy. Zarówno w Helence jak i w sąsiadującymi z nimi Stolarzowicami widać duże zainteresowanie działkami budowalnymi i duży ruch na rynku nieruchomości jednorodzinnych. Dzielnica jest interesująca pod względem inwestycji przemysłowych. Bliskość Autostrady A! i zjazdów Zabrze Północ i Bytom powodują, że dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z europejską siecią dróg TENT. Sukcesy istniejących już zakładów, dostęp do pracowników zarówno z Zabrza jak i Bytomia powoduje, że jest to ciekawa lokalizacja dla budowy zakładów produkcyjnych. Helenka to z jednej strony namiastka sielskiego życia, a w drugiej dzielnica, z której w szybki i łatwy sposób dostaniemy się do centrum miasta i Aglomeracji Górnośląskiej. Jest to jedna z ciekawszych propozycji zarówno dla inwestorów indywidualnych w zakresie budownictwa jednorodzinnego jak i lokalizacji większych zakładów produkcyjnych.