Sprzedaż mieszkania w trakcie budowy

Sprzedaż mieszkania w trakcie budowy
Marta Kulawik

Coraz częściej na portalach ogłoszeniowych znajdziemy oferty sprzedaży, które dotyczą nieruchomości jeszcze nie wykończonych pochodzących z rynku pierwotnego. Czy warto zwracać uwagę na takie propozycje? Czy opłacają się one pod względem finansowym? Dowiedz się, na czym polega sprzedaż mieszkania w trakcie budowy i czy poniesiesz dodatkowe koszty decydując się na takie rozwiązanie.

Czy sprzedaż mieszkania w trakcie budowy jest popularna?

Deweloperzy często decydują się na wystawienie mieszkań na sprzedaż zanim budowa obiektu zostanie ukończona. Tego typu propozycje często znajdziemy na targach mieszkaniowych. Kupowanie mieszkań z rynku pierwotnego przed ich finalizacją stało się bardzo popularne. Często w takim przypadku płatność za nieruchomość jest rozłożona – zazwyczaj na dwie części. Część wartości za zakup nieruchomości wpłacamy w momencie podpisania umowy, kolejną część dopiero tuż przed jej odbiorem. Najbardziej korzystne rozwiązanie dla klienta pojawia się wówczas gdy wpłata przy umowie przedwstępnej to jedyne 10 % należności. Szukając mieszkania, warto zatem zwrócić uwagę na system płatności proponowany przez dewelopera. Niestety nie każdy zgadza się na takie rozwiązanie.

CZYTAJ TAKŻE – MIESZKANIE ZA ODSTĘPNE!

Informacje od dewelopera

Nabywca decydujący się na kupno lokalu w trakcie budowy jest chroniony. Główne zabezpieczenie stanowi ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domy jednorodzinnego, nazywana także ustawą deweloperską. Klient powinien również otrzymać od dewelopera obszerną informację na temat inwestycji. Elementy, które powinny być zawarte w opisie to przede wszystkim:

  • szczegółowy plan inwestycji
  • informację o mieszkaniu
  • stan prawny działki
  • prawy finansowe.

ZOBACZ MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ W CHORZOWIE

Czy taki zakup się opłaca?

Deweloperzy często wprowadzają dodatkowe opłaty w momencie, gdy decydujemy się na zapłatę w systemie 10/90. Kupując mieszkanie w trakcie budowy musimy być świadomi ryzyka. Dużą rolę odgrywa tutaj efekt dźwigni finansowej.

Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób prawidłowo wykonać transakcję na pierwotnym rynku nieruchomości, zgłoś się o pomoc do wykwalifikowanych agentów z firmy Re/Max Gold.