Ile kosztują kawalerki w Katowicach?

Ile kosztują kawalerki w Katowicach?
Marta Kulawik

Małe mieszkania cieszą się nieprzerwaną popularnością. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta – tego typu niewielkie lokale mieszkalne to coś idealnego na start. W sam raz dla singli, a nawet dla par. Jak wyglądają możliwości inwestowania w kawalerki w przypadku Katowic? Sprawdziliśmy!

Metraż na wagę złota

W przeliczeniu na metry kwadratowe kawalerki w Katowicach wychodzą stosunkowo drogo. W przypadku lokali o powierzchni do 30 m2 kwota ta w maju wynosiła niemal pięć tysięcy (a dokładnie 4955 zł). Po zawężeniu ofert wyłącznie do lokali o powierzchni maksymalnie 25 m2 kwota jest jeszcze wyższa i wynosi 5068 za m2.

Jeśli ktoś nie śledzi na bieżąco rynku nieruchomości na Górnym Śląsku, kwoty te mogą mu niewiele mówić. Dla zobrazowania co oznaczają takie ceny kawalerek, przyjrzyjmy się średnim cenom, jakie płaci się za metr kwadratowy mieszkań, gdy uwzględni się wszystkie oferty. Wszystkie, a więc bez limitu metrażu. Okazuje się, że kwoty te są o 10 procent niższe i ich średni poziom w maju wynosił 4551 za m2.

Kawalerka do wynajęcia – jakie ceny dyktują Katowice?

Tak wyglądają ceny, jakie osiągają kawalerki w Katowicach, gdy ktoś chce je kupić. Co jednak z wynajem? Sprawdziliśmy również i to. W tym przypadku ceny, jakie w maju osiągał każdy metr powierzchni wynajmowanej w lokalach o powierzchni do 30 metrów kwadratowych wynosił 44 złotych miesięcznie.

Wspominaliśmy powyżej, że różnica pomiędzy cenami sprzedaży kawalerek i średnią z wszystkich mieszkań wynosi około dziesięciu procent. W przypadku najmu różnica ta jest zdecydowanie większa i osiąga poziom dwudziestu procent! Gdy pominiemy ograniczenie powierzchni, średni koszt wynajęcia mieszkania w Katowicach wyniósł w maju 36 zł za miesiąc.

Czy kawalerka do wynajęcia to dobra inwestycja?

Jeśli przyjrzymy się powyższym danym, szybko okaże się, że odpowiedź na powyższe pytanie jest zdecydowanie twierdząca. Fakt, że przebicie, jakie uzyskują kawalerki do wynajęcia w Katowicach względem większych mieszkań jest spore, to jedno. Ale jeśli w przeliczeniu procentowym jest większe, aniżeli przebicie przy zakupie, świadczy o tym, że inwestycja ma spore szanse na szybszy zwrot.