Rynek nowych mieszkań w Katowicach

Rynek nowych mieszkań w Katowicach
Marta Kulawik

Zastanawiasz się nad zakupem nowego mieszkania w samym centrum aglomeracji górnośląskiej? Cóż, jest w czym wybierać. Warto przy tym mieć rozeznanie, jak kształtują się obecne oferty.

Ile kosztuje mieszkanie od developera?

Rozrzut cenowy jest dość spory. Choć średnia cena, jaką osiągają nowe mieszkania w Katowicach, oscyluje w okolicach pięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy, można znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe oferty. Dolny pułap cenowy rozpoczyna się od poziomu czterech tysięcy za m2, zdarzają się jednak oferty, w których koszt metra kwadratowego to 5600 zł.

Wyścig standardów

Developerzy robią co mogą, by przekonać nabywców, że to właśnie ich budynek zapewni największy komfort. Komórki lokatorskie, garaże podziemne, parkingi naziemne, ogrodzony teren posesji – to tylko niektóre spośród udogodnień, o które warto pytać przeglądając oferty.

Dodatkowo warto pytać również o wyposażenie samych lokali. Niektórzy developerzy decydują się na montaż ogrzewania podłogowego lub montaż klimatyzacji. Warto zwracać uwagę na takie dodatki, choć trzeba też brać pod uwagę, czy nie taniej wyjdzie kupno mieszkania bez tego udogodnienia, a następnie samodzielne zainwestowanie w podwyższenie standardu.

Mieszkania małe i duże

Gdyby sprawdzić podstawowe parametry, jakimi charakteryzują się nowe mieszkania w Katowicach, okaże się, że w zasadzie każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Metraże? Najmniejsze kawalerki zaczynają się już od 23 metrów kwadratowych powierzchni. Ale duże rodziny, potrzebujące większych przestrzeni i wielu pomieszczeń, bez problemu znajdą czteropokojowe mieszkania o powierzchni rzędu 90-100 metrów kwadratowych.

Na tym zresztą nie kończy się oferta rynku pierwotnego dla osób, które chcą kupić nieruchomość w Katowicach. Najbardziej wymagający znajdą mieszkania pięcio- lub sześciopokojowe, o powierzchni przekraczającej 120, czy nawet 130 metrów kwadratowych!

Co charakterystyczne – większość developerów stara się, by w ich budynkach były dostępne możliwie różnorodne mieszkania. Są jednak wyjątki od tej zasady i w przypadku części firm można mówić o ofercie skierowanej typowo dla młodych rodzin (mieszkania dwu- i trzypokojowe).

CZYTAJ TAKŻE – JAK SPRAWDZIĆ DEWELOPERA PRZED KUPNEM MIESZKANIA?

Centrum i obrzeża

Jak się okazuje, nowe mieszkania w Katowicach powstają praktycznie w każdej części miasta, może poza dzielnicami położonymi na wschód od jego centrum. Jeśli chodzi o samo śródmieście i pozostałe kierunki – jak najbardziej oferowane są lokale developerskie. Najwięcej ich można jednak znaleźć w takich dzielnicach, jak Ligota, Piotrowice, czy Ochojec – a więc w części południowej.