Maj 2016: ceny działek w Katowicach

Maj 2016: ceny działek w Katowicach
Marta Kulawik

Grunty zawsze były traktowane jako ten rodzaj inwestycji, który jest pewny i bezpieczny. Wykorzystać można je na różne sposoby i jeśli tylko znajdują się w atrakcyjnym miejscu, zawsze znajdzie się na nie popyt. Jeśli interesuje Cię bieżące podsumowanie sytuacji rynkowej w Katowicach – przygotowaliśmy podsumowanie cen działek.

Setki ofert

Przeglądając oferty znajdujące się na popularnych portalach ogłoszeniowych, takich jak Morizon, czy Gratka, możemy szybko zauważyć, że ofert sprzedaży jest całkiem sporo, bo aż kilkaset.

W zależności od portalu ceny za metr kwadratowy kształtują się średnio na poziomie od 320 do 340 za metr kwadratowy (kwoty pochodzące odpowiednio z portali Gratka oraz Morizon).

Dla porównania według Gratki średnia cena metra kwadratowego dla ofert z całego województwa śląskiego jest znacznie niższa i wynosi tylko 130 zł. Fakt, że działki są tu droższe, jest jednak intuicyjnie oczywisty. Katowice są – było, nie było – stolicą regionu i nieruchomości, które się tu wybuduje, mogą wielokrotnie zwrócić wszelkie wydatki związane z nabyciem ziemi i budową.

CZYTAJ TAKŻE – PRZEKSZTAŁCENIE DZIAŁKI ROLNEJ W BUDOWLANĄ

Centrum kontra peryferie

Oczywiście działki w mieście Katowice są w bardzo różnych cenach, w zależności od odległości od centrum i od atrakcyjności samej dzielnicy. To, że w śródmieściu gruntów na sprzedaż jest niewiele i że działki osiągają tu spore, nawet jak na Katowice, ceny, jest rzeczą oczywistą. Pytanie o jakich kwotach mowa.

Liczba ofert, w zależności od portalu, waha się od kilku do niewiele ponad dwudziestu, w związku z czym trudno wyciągać wiarygodną średnią. Można znaleźć taką, której na której koszt metra kwadratowego mieści się w okolicach 180 zł. Po przeciwnej stornie można znaleźć ofertę działki w Katowicach, przy zakupie której zapłaci się 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Za standard można jednak przyjąć kwoty w okolicach od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że działki w samym centrum miasta tak dużego i „żywego”, jak Katowice, ma jedną istotną cechę.