Chcesz kupić dom w Tychach? Analiza rynku nieruchomości

Chcesz kupić dom w Tychach? Analiza rynku nieruchomości
Marta Kulawik

Tychy należą do średniej wielkości miast w woj. śląskim. Liczba ludności od 1995 roku praktycznie się nie zmieniła i oscyluje wokół 130 000. Miasto charakteryzuje się bardzo niskim bezrobociem, na poziomie ok. 5%, Analizując raport rynku nieruchomości w Tychach za rok 2014. Tychy połączone są przy skrzyżowaniu tras międzynarodowych Warszawa-Wiedeń (na terenie Tych jest to ul. Beskidzka / DK 1) i drogi krajowej Opole-Kraków (ul. Mikołowska i Oświęcimska / DK 44). W odległości 12 km od Tychów przechodzi autostrada A4.

Rynek pierwotny w Tychach

Tychy w ostatnich latach stały się jednym z atrakcyjniejszych miejsc dla deweloperów, co sprawiło że rynku powstało lub powstaje kilka większych osiedli mieszkaniowych, z których największe to Apartamenty Łabędzie, Łabędzie Park (w trakcie budowy), Osiedle Żwaków, czy Osiedle Cztery Pory Roku, a na etapie projektowania jest kilka kolejnych.

Rynek wtórny w Tychach

Statystyki GUS szacują rynek wtórny na poziomie ok. 50 000 lokali mieszkalnych z czego ok 45% znajduje się w zasobach spółdzielni. Wiele z nich było wybudowanych w latach 1950-1970 i od tego czasu nie modernizowana. Dopiero w ostatnich latach stopniowo ruszyła modernizacja bloków mieszkaniowych. Te bloki, które udało się zmodernizować do tej pory znacząco podniosły swój standard. Dlatego podczas poszukiwania ofert mieszkania na sprzedaż w Tychach warto sprawdzić, czy blok przechodził modernizację w ostatnich latach, a jeżeli nie to kiedy taka jest planowana.

Garść statystyk

Średnia cena m2 mieszkania w Tychach wynosi ok. 3738 zł, a całego mieszkania 202 557 zł. Przeciętna powierzchnia sprzedawanego mieszkania wynosi 54m2. W przypadku domów cena m2 to 3180 zł, a średnia cena domu w Tychach 640 788 zł. Przeciętna powierzchnia domu na sprzedaż w Tychach wynosi ok. 208 m2. Analizując ilość ogłoszeń w serwisach internetowych, liczba mieszkań dostępnych do kupna wynosi 309, a w przypadku domów na sprzedaż wystawionych zostało 89. Warto zwrócić jeszcze uwagę na niewielką dostępność mieszkań pod wynajem, których jest ok. 50, a średnia cena z ogłoszenia za wynajem to 1673 zł za miesiąc.

Szukasz pomocy przy sprzedaży nieruchomości? RE/MAX Gold to dobry wybór! Sprawdź ofertę naszego biura nieruchomości z Tychów.