Czy wynajmowanie kawalerki się opłaca?

Czy wynajmowanie kawalerki się opłaca?
Marta Kulawik

Kawalerka, czyli mieszkanie jednopokojowe to opcja mieszkaniowa, na którą decydują się najczęściej młodzi ludzie. To dobra opcja na start, usamodzielnienie się. Takie nieruchomości można wynająć bądź kupić, ofert jest naprawdę wiele. Czy wynajmowanie kawalerki się opłaca? Dowiedz się więcej na temat takiego lokalu, szczególnie, jeśli jesteś zainteresowany jego wynajmem.

Wynajem kawalerki – komfort czy oszczędność?

Wiele osób pierwszy raz spotyka się z wyborem lokalu mieszkalnego, gdy decyduje się na studia np. w innym, dużym mieście. Polecane najczęściej opcje dla studentów to pokój, akademik lub właśnie kawalerka. Co wybrać? To zależy oczywiście od możliwości finansowych i preferencji. Akademik, wbrew pozorom, często nie gwarantuje nam bardzo niskich kosztów utrzymania. Jakie zatem są plusy mieszkania w kawalerce w czasie studiów? Wynajem takiego lokalu to z pewnością wygoda i komfort. Nie mamy współlokatorów, nie musimy z nikim dzielić przestrzeni. Często jednopokojowe nieruchomości są zlokalizowane w centrum miasta, blisko uczelni. Warto jednak zwrócić uwagę na opłaty. Oczywiście w kawalerce są one niższe niż w większych mieszkania. Jednak koszty czynszu, prądu, wody, pozostałych mediów musimy ponosić sami, nie dzielimy jej między współlokatorów.

Wielkości mieszkań jednopokojowych

To, że mieszkanie posiada tylko jeden pokoju, kuchnię i łazienkę, nie oznacza, że musi ono być małe. Metraże kawalerek są zróżnicować. Mogą mieć one od 12, aż do 45 mk. Jednopokojowy lokal o wielkości 40 mk to komfortowa propozycja dla jednej osoby. Czasami na mieszkania w kawalerce decyduje się para osób. Wówczas koszty utrzymania maleją, kosztem wygody i niezależności. Jeden pokój nie zapewnia wówczas pełnej prywatności.

Czy wynajmowanie kawalerki się opłaca? – zalety

Główną zaletą są mniejsze opłaty za czynsz, który zależy między innymi właśnie od metrażu mieszkania. Remont i umeblowanie kawalerki jest tańsze, niż renowacja kilku pokoi w lokalu. Małą przestrzeń łatwiej ogrzać, szczególnie, że większość czasu spędzamy w tym samym pomieszczeniu. Dodatkowo segmenty lokalu często są ze sobą połączone, kompatybilne i łatwiej utrzymać w nich ciepło. Mieszkanie jednopokojowe to dobre rozwiązanie również dla osób, które nie lubią sprzątać. Utrzymanie porządku w jednym pokoju początkowo może być problematyczne, ale jego posprzątanie zajmuje zaledwie chwilę. Nie mamy możliwości upychania rzeczy. Dodatkowo, podstawowe czynności związane z utrzymywaniem porządku zajmują mniej czasu. Wynajem kawalerki to korzystna opcja, dla tych, którzy nie chcą inwestować duże ilości gotów i chcą zminimalizować koszty za mieszkanie.

CZYTAJ TAKŻE – NAJCHĘTNIEJ KUPOWANE MIESZKANIA W POLSCE

Wady mieszkań jednopokojowych:

  • zazwyczaj nieduży metraż;
  • dla niektórych niekorzystny układ lokalu;
  • brak prywatności;
  • problemy związane z utrzymaniem porządku;
  • dyskomfort, jeśli w kawalerce chce zamieszkać więcej niż jedna osoba.