Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej

Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej
Marta Kulawik

Członkowie wspólnot mieszkaniowych mogą utworzyć fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej. To wspólny kapitał gromadzony przez wszystkie osoby korzystające z mieszkań wchodzących w skład danej wspólnoty. Środki te gromadzone są po to, by dokonywać niezbędnych prac w zakresie dbania o stan nieruchomości.

Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej – zmiany w prawie

Rozważając zagadnienie związane z finansami odkładanymi na rzecz funduszu remontowego, należy zaznaczyć, że przepisy związane z tym zagadnieniem zmieniły się w 2018 roku. Przede wszystkim w myśl nowych regulacji minimalna powierzchnia lokalu mieszkalnego wynosi obecnie 25 metrów kwadratowych. To nowe postanowienie, którego do tej pory nie było. Nie istniały ograniczenia w obrębie powierzchni mieszkania. Ponadto w myśl nowych przepisów możliwe stało się instalowanie pralek w kuchni czy też aneksie kuchennym. Wedle starych zapisów sprzęty te mogły znajdować się jedynie w łazience. Kolejnym zapisem wprowadzonym w 2018 roku jest ten dotyczący możliwości zorganizowania aneksu kuchennego w mieszkaniu jednopokojowym. Teraz może znajdować się w pomieszczeniu mieszkalnym, jednak należy spełnić pewne, określone warunki. Zmiany wprowadzono również w zakresie miejsc postojowych zlokalizowanych przed budynkiem. Szerokość miejsca parkingowego musi mieć minimum 2,5 metra. Dodatkowo wprowadzono limity dotyczące odległości od słupów i ścian.  Dodajmy, że to jedynie nieliczne spośród zmian w polskim prawie.

CZYTAJ TAKŻE – OBOWIĄZKI ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI

Kosmetyczne zmiany w niektórych artykułach

Modyfikacje w zakresie polskiego prawa są pozornie niewielkie, ale warto je poznać i zrozumieć. W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych zmieniona została treść ustępu 4 pkt 2 Ustawy o prawie spółdzielczym. Zgodnie z tymi modyfikacjami spółdzielnia mieszkaniowa musi rozliczać wpływy i wydatki funduszu remontowego. Wcześniej konieczna była jedynie ewidencja tych wpływów i wydatków.

Fundusz remontowy a podatki z tytułu lokalu użytkowego

Warto też odnotować, że fundusz remontowy służy jedynie zasobom mieszkaniowym i nie odnosi się do lokali użytkowych wchodzących w skład danej nieruchomości. Dzieje się tak dlatego, że lokale użytkowe takie jak sklepy nie są konieczne do właściwego funkcjonowania pomieszczeń mieszkalnych i z tej perspektywy są zbędne dla wspólnoty mieszkaniowej. Ich użytkownicy nie mają możliwości korzystania ze zwolnień podatkowych na mocy artykułu 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Dzieje się tak dlatego, że wpłaty te nie stanowią przychodu z tytułu gospodarki zasobami mieszkaniowymi i muszą być opodatkowane.

 

Zasady funkcjonowania funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej są zawiłe. Ponadto poddane zostały modyfikacjom i łatwo popełnić błąd w trakcie interpretacji tych przepisów. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów z Re/Max Gold. Oni śledzą wszystkie najważniejsze zmiany prawne i wyjaśnią te zawiłości.