Rynek mieszkań jednopokojowych w województwie śląskim

Rynek mieszkań jednopokojowych w województwie śląskim

Wybór ofert sprzedaży kawalerek w województwie śląskim jest bardzo szeroki. Nawiązując do danych pozyskanych z portalu morizon.pl, ilość ofert sprzedaży mieszkań jednopokojowych na rynku śląskim wynosiła w listopadzie ponad trzy tysiące, z czego 53% pochodziło z 9 największych miast Śląska: Katowic, Sosnowca, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Rudy Śląskiej, Tychów, Dąbrowy Górniczej oraz Chorzowa.

Klienci zainteresowani zakupem mieszkań jednopokojowych z rynku pierwotnego mają stosunkowo niewielki wybór, bowiem tego typu nieruchomości stanowią jedynie 6% wszystkich ofert w województwie. Miastem, w którym występuje największa podaż kawalerek od dewelopera są Katowice. Pojedynczymi tego typu nieruchomościami na rynku pierwotnym mogą pochwalić się także Chorzów, Zabrze i Tychy. Średnia cena ofertowa metra kwadratowego kawalerki w Katowicach wynosi 4 825 zł, w pozostałych miastach cena waha się w granicach 3 – 4 tysięcy za metr.

Oferty sprzedaży kawalerek na tle innych mieszkań

Na śląskim rynku wtórnym występuje zdecydowanie więcej ofert sprzedaży kawalerek. W stosunku do ogółu ogłoszeń sprzedaży kawalerek w wymienionych miastach konurbacji górnośląskiej ten typ mieszkań stanowi 92% wszystkich ofert. Osoby chętne na zakup mieszkania jednopokojowego mają największe szanse na znalezienie wymarzonego lokum w Katowicach – ponad 500 ofert sprzedaży, a także w Sosnowcu, Bytomiu i Gliwicach – około 200 ofert w każdym z miast. Zdecydowanie mniej kawalerek na sprzedaż występuje w Tychach i Rudzie Śląskiej.

wykres - Kawalerka - Katowice - liczba ofert w porównaniu do innych Śląskich miast
CZYTAJ TAKŻE – CZY WYNAJMOWANIE KAWALERKI SIĘ OPŁACA?

Średnia cena kawalerek w województwie śląskim

Średnia cena ofertowa kawalerek na rynku wtórnym w województwie śląskim wynosi 3 064 zł za metr kwadratowy. Najwyższe ceny występują w stolicy województwa – za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 4 127 zł. W Gliwicach i Zabrzu za metr kwadratowy mieszkania jednopokojowego zapłacimy około 500 zł mniej. Osoby chcące zakupić tego typu nieruchomość po jak najniższych kosztach powinny zainteresować się okolicami Bytomia i Rudy Śląskiej, tam średnie ceny metra kwadratowego wahają się w okolicach 2 tysięcy złotych.


wykres - kawalerka - Katowice - ceny sprzedaży w porównaniu z innym miastami Śląskimi

Metraż

Najwięcej kawalerek na terenie województwa śląskiego ma powierzchnię w granicach 31 – 50 m2. Taki metraż posiada ponad 66% mieszkań jednopokojowych na Śląsku. Kawalerki o powierzchni poniżej 30 m2 stanowią 31% dostępnych ofert sprzedaży. Trudnym zadaniem będzie znalezienie kawalerki o metrażu powyżej 50 m2 kwadratowych, gdyż ich dostępność jest ograniczona – zaledwie 3% mieszkań jednopokojowych odznacza się taką powierzchnią.

Zainteresowanie kawalerkami na Śląsku jest wysokie i ta tendencja będzie się utrzymywać. Przede wszystkim dlatego, że region rozwija się, co za tym idzie sprowadza wielu młodych pracowników oraz studentów poszukujących niedrogich i niewielkich metrażowo mieszkań, które są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu.