Ile kosztują małe mieszkania w Sosnowcu?

Ile kosztują małe mieszkania w Sosnowcu?
Marta Kulawik

Czy warto kupić lub wynająć małe mieszkanie w stolicy Zagłębia? Jak wypadają ceny, gdy porówna się Sosnowiec do pozostałych miast regionu? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, bazując głównie na przykładzie kawalerek o powierzchni do 30 m2.

Czy Sosnowiec się ceni?

Zanim porównamy zresztą Katowic, zastanówmy się, czy małe mieszkania w Sosnowcu są tanie w porównaniu do innych miast regionu. Jak się okazuje, Sosnowiec wypada powyżej średniej – i to zarówno w kwestii sprzedaży, jak i najmu mieszkań. Jak bardzo? Okazuje się, że nawet o 10 procent.

Gdy postanowimy przyjrzeć się szczegółom, okazuje się, że w Sosnowcu małe mieszkania idą na sprzedaż średnio w cenie 2840 zł za metr kwadratowy. Dla porównania w całym województwie średnia cena lokali do 30 metrów kwadratowych wynosi 3133 zł za metr kwadratowy.

W przypadku najmu różnice są wyraźnie wyższe. W porównaniu do średniej dla całego województwa, która wynosi 31 zł miesięcznie za metr kwadratowy, najem w Sosnowcu kosztuje o 17 procent mniej, czyli tylko 26 zł od metra kwadratowego.

Dzielnica dzielnicy nierówna

Ceny, które podaliśmy powyżej, to średnia dla całego miasta. Sosnowiec jest jednak na tyle różnorodny, że warto wspomnieć jak kształtują się ceny małych mieszkań w wybranych dzielnicach. Co jednak ciekawe – zróżnicowanie ma miejsce głównie w przypadku lokali przeznaczonych na sprzedaż. Gdy chodzi o ceny za wynajem mieszkania, Sosnowiec wydaje się o wiele bardziej ustandaryzowany i nie wykazuje większych różnic.

Jak sprawa ma się w przypadku sprzedaży? Ceny najbliższe średniej są typowe dla Sielca. Trochę droższe są mieszkania w Śródmieściu Sosnowca, natomiast największy koszt przypadający na metr kwadratowy jest typowy dla Dańdówki i Starego Sosnowca.

Stosunkowo tanie mieszkania można znaleźć na Zagórzu lub w Pogoni, a bardziej oszczędni powinni zorientować się w cenach na Środuli. Najtaniej wychodzą lokale w Klimontowie i Niwce. Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości z Sosnowca, a poznasz aktualne oferty!