Analiza rynku nieruchomości mieszkalnych w Sosnowcu w 2015 roku

Analiza rynku nieruchomości mieszkalnych w Sosnowcu w 2015 roku

Zamieszkiwane przez ponad 700 000 osób Zagłębie Dąbrowskie od lat funkcjonuje jako ważny ośrodek kultury i biznesu. Sosnowiec, sąsiadując z Katowicami oraz będąc jednym z największych miast w regionie, stanowi ważne miejsce na mapie rynku nieruchomości.

Porównanie cen ofertowych mieszkań, domów i działek budowlanych jednorodzinnych w zł/m kw.

rynkek nieruchomości - Śląsk -Sosnowiec - porównanie

Źródło: dane portalu Morizon.pl – 24.08.2015

Rynek mieszkań w Sosnowcu

Dzięki analizie, przeprowadzonej na podstawie danych serwisu morizon.pl przedstawiającego informacje o nieruchomościach w Sosnowcu, wyłonić można dzielnice o największym zagęszczeniu ofert kupna mieszkania. Największy procent w całkowitej grupie ofert mieszkaniowych stanowią propozycje z dzielnicy, zwanej „sypialnią” Sosnowca tj. Zagórza – aż 25,6 % wszystkich ofert. Na kolejnych miejscach znajdują się Śródmieście – 20.1% i Pogoń – 15%. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko te 3 dzielnice to suma ofert mieszkań stanowi w nich ponad 60% wszystkich ofert w całym Sosnowcu

Procentowe zestawienie ilości ofert wśród 6 najpopularniejszych dzielnic miasta Sosnowiec

mieszkania na sprzedaż - Sosnowiec - liczba ofert w najpopularniejszych dzielnicach
Warto zaznaczyć, że ponad 46% rynku w Sosnowcu stanowią mieszkania o powierzchni od 40 do 60 m kw., na drugim miejscu znajdują się te o metrażu 60-80 m kw. – 29%, zaś najmniejsze mieszkania – do 40 m kw. – stanowią niewiele ponad 19%. Średni metraż mieszkania do wynajęcia w Sosnowcu wynosi prawie 55 m kw., a cena ofertowa kształtuje się na poziomie 156 tys. zł, co daje 2 841 zł m kw. Porównując ceny mieszkań w Sosnowcu do stolicy aglomeracji, w której średnia cena ofertowa za m kw. wynosi 4 242 zł, okazuje się że są one o ponad 33% niższe.

Domy w Sosnowcu

W przypadku ofert kupna domu, dzielnicami o największej ilości ofert są Pogoń, w której znajduje się ponad 26% ofert, oraz Klimontów, stanowiący prawie 10% wszystkich ogłoszeń. Jak podaje serwis morizon.pl, analizując cały rynek domów w Sosnowcu najtańsze oferty zaczynają się już od 85 500 zł przy cenie 1 221 zł m kw.za 70 m dom w dzielnicy Środula, a kończą za prawie 2 mln złotych w przypadku domów i ponad 4 mln jeżeli weźmiemy pod uwagę całe kamienice na sprzedaż. Pod względem metrażu oferty najmniejszych domów zaczynają się już od 40-50 m kw., a kończąc na kamienicach przekraczające 1300 m kw. Średni metraż domów w Sosnowcu wynosi 196 m kw., a średnia cena m kw. kształtuje się w granicach 2 930 zł.

Jeżeli porównamy ceny za m kw. domu w Sosnowcu do okolicznych miast, okazuje się, że są one ponad 26% niższe niż w Katowicach. Konfrontując je z sąsiadującymi miastami Zagłębia jak Będzin, Mysłowice czy Jaworzno ceny w Sosnowcu kształtują się w środku stawki.

Warto również zwrócić uwagę, że w Sosnowcu dominują oferty sprzedaży domów z rynku wtórnego, które stanowią aż 93% wszystkich ofert.

Działki budowlane – jednorodzinne

Sosnowiec jako miasto sąsiadujące z Katowicami jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla poszukujących działki pod budowę domu. Wynika to z bliskiej odległości od centrum Aglomeracji Śląskiej, dobrego połączenia komunikacyjnego oraz niższych cen działek. Średnio m kw. działki kosztuje 192 zł i jest blisko 35% tańszy niż w Katowicach, ale ze względu na dobrą lokalizację Sosnowca są zdecydowanie droższe niż w okolicznych miastach.

Najwięcej działek na sprzedaż znajduje się w dzielnicy Zagórze, co stanowi prawie 21% wszystkich ofert. Na kolejnych miejscach znajdują się odpowiednio: Milowice (12%), Ostrowy Górnicze (11%), Porąbka (10%) i Klimontów (7%). Warto zauważyć, że 4 z 5 dzielnic położone są we wschodniej części Sosnowca, z czego Zagórze i Klimontów są mocniej zurbanizowane, a Ostrowy Górnicze, Porąbka i jedyna położona na zachodnim krańcu dzielnica Milowice stanowią terenach podmiejskich, gdzie zdecydowanie przeważa niska zabudowa.

Komentarz – Marta Kulawik, ekspert śląskiego rynku nieruchomości i Menadżer Biura Nieruchomości Re/Max Gold w Katowicach

„W drugim kwartale 2015 roku średnie ceny ofertowe nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym wykazują stabilizację. Inaczej jest ze średnią cen transakcyjnych, która utrzymuje tendencję rosnącą, lecz w porównaniu do ubiegłego roku są nieznacznie niższe. Prognozuje się, że ostatnie miesiące roku upłyną pod znakiem zwiększonej aktywności klientów popytowych, którzy zwlekali z zakupem nieruchomości. Ze względu na zmieniające się końcem roku warunki związane z wymaganym wkładem własnym przy finansowaniu zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego oraz zmianą od września warunków finansowania w rządowym programie „Mieszkanie dla Młodych”  można spodziewać się wzrostu popytu na  sosnowieckim rynku nieruchomości, co spowoduje, że ceny nieruchomości będą dalej utrzymywały tendencję rosnącą.”