Ile pokoi powinno mieć mieszkanie?

Ile pokoi powinno mieć mieszkanie?
Marta Kulawik

Szukając odpowiedniego dla nas mieszkania musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest metraż i ilość pokoi. Liczba pomieszczeń wpływa na standard nieruchomość i wygodę lokatorów. W przypadku nieruchomości nie zawsze sprawdza się zasada, czym więcej tym lepiej. Dowiedz się ile pokoi powinno mieć mieszkanie, aby odpowiadało Twoim potrzebom.

Ilość pokoi, a ich wielkość

Dla wielu z nas bardzo istotna jest ilość pokoi i jest to punkt, na które zwracamy uwagę czytając ogłoszenia. Bądźcie uważni! Często ilość pokoi nie współgra z metrażem mieszkania. Małe mieszkanie na przykład ok. 40m², które będzie składało się z aż trzech pokoi będzie niestety niefunkcjonalne. Często ilość pokoi wykorzystać, gdy pomieszczona są tzw. Przejściowe. Wówczas warto zastanowić się do czego możemy wykorzystać taką przestrzeń.

Kawalerka – czy to dobry pomysł?

Kawalerka to mieszkanie, które zawsze składa się jedynie z jednego pokoju. Takie lokale mają czasami całkiem spore metraże np. 40 m². Jeśli kawalerka jest dość duża wówczas jedyny pokoju może być naprawdę przestronny. Niestety, nigdy nie zastąpi kilku pokoi. Mieszkanie jednopokojowe jest idealna dla jednej osoby. Jeśli chcemy korzystać z niego w kilka osób mogą zacząć się problemy organizacyjne.

Ile pokoi powinno mieć mieszkanie – wskazówki

Mieszkanie wielopokojowe to dobra opcja niemal dla każdego. Opcje trzypokojowe świetnie sprawdzają się dla rodzin z dziećmi. Każdy może mieć wówczas swoją prywatną przestrzeń. Zazwyczaj podział pomieszczeń jest podobny: pokój gościnny lub salon, sypialnia i pokój dla dziecka. Dla par z dzieckiem zazwyczaj wystarczające będzie dwupokojowe mieszkanie. Większa ilość pokoi w dużej rodzinie pozwala utrzymać również ład i porządek.

CZYTAJ TAKŻE – NIEZGODNY METRAŻ MIESZKANIA, A JEGO SPRZEDAŻ

Ile metrów powinny mieć pomieszczenia?

Jeśli decydujemy się na mieszkanie kilkupokojowe, warto sprawdzić metraże pomieszczeń. Aby czuć się komfortowo, pokoje, w których mieści się jedno łóżko powinny mieć od 8 do 10 metrów kwadratowych. Od 12 do 14 m² to idealna wielkość dla pokoju z dwoma łóżkami. Warto również dopasować wielkość pomieszczenia do ilość mebli, które mają się w im znaleźć.

ZOBACZ OFERTY MIESZKAŃ W KATOWICACH PIOTROWICACH