Niezgodny metraż nieruchomości, a sprzedaż mieszkania

Niezgodny metraż nieruchomości, a sprzedaż mieszkania
Marta Kulawik

Jednym z ważniejszych czynników, które decydują o zakupie danego mieszkania jest jego metraż. Nie zawsze jednak kupujący jest świadom, że realny metraż powierzchni mieszkaniowej może różnić się od tego podanego w akcie notarialnym. Co zrobić w przypadku gdy odkryjemy taką nieścisłość już po zakupie nieruchomości? Dowiedz się więcej z dzisiejszego artykułu!

Dlaczego metraż może się nie zgadzać?

Wyobraź sobie sytuację, w której kupujesz piękne mieszkanie z przestronnym pokojem gościnnym. Miejsca jest wiele, dlatego postanawiasz rozdzielić przestrzeń ścianką działową i stworzyć w ten sposób dodatkowy pokój. Gdy w przyszłości postanowisz to mieszkanie sprzedać, musisz koniecznie poinformować potencjalnego kupca o fakcie zmniejszenia powierzchni mieszkalnej, którą aktualnie zajmuje owa ścianka działowa.

JAK SKUTECZNIE SPRZEDAĆ MIESZKANIE LUB DOM? – PROSTE ZASADY

Częstym przypadkiem poruszanym przez klientów jest różnica pomiędzy realnym metrażem mieszkania a tym podanym w księdze wieczystej lub w akcie notarialnym. Wpływając na układ pokoi możemy zmniejszyć powierzchnię mieszkania, co należy uwzględnić podczas sprzedaży zwłaszcza w przypadku rozliczenia przez cenę za 1m2.

Jeśli kupujący po dokonaniu zakupu odkryje różnicę w powierzchni mieszkalnej, może zażądać obniżenia ceny z tytułu rękojmi.

Dodatkowe zmierzenie powierzchni mieszkalnej

Dobrą praktyka jest wykonanie dodatkowego pomiaru przez firmę posiadającą specjalne uprawnienia. W ten sposób tworząc ofertę sprzedaży naszej nieruchomości, mamy konkretne dane na temat jej realnej powierzchni. O tym, jakie roszczenia przysługują nabywcy w przypadku stwierdzenia rozbieżności w metrażu, często porusza umowa sprzedaży. W zdecydowanej większości przypadków, wykrycie różnicy skutkuje obniżeniem ceny.

Jeśli sprzedając nieruchomość poinformowałeś potencjalnego nabywcę o zmianach wprowadzonych w układzie pomieszczeń i zmniejszeniu realnej powierzchni mieszkania, to kupujący nie może domagać się obniżenia ceny z tytułu rękojmi. Przekazując informację potencjalnemu nabywcy warto ten fakt udokumentować.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W MIKOŁOWIE

Niezgodny metraż nieruchomości – przygotuj się do zakupu

Będąc po stronie osoby kupującej powinniśmy zwrócić uwagę na nasze prawa konsumenckie i obecność zapisów zgodnych z dobrymi praktykami konsumenckimi w umowie. Warto zwrócić uwagę na zmiany, które zostały dokonane w rozkładzie pokoi, co często ma miejsce gdy np. mieszkania z pokojami przechodnimi są przekształcane w nieprzechodnie. Dobudówki, takie jak garderoby lub podnoszenie mieszkania o jedno piętro mają realny wpływ na cenę. Dlatego tym bardziej powinniśmy oczekiwać przedstawienia dokumentacji uwzględniającej metraż.

CO ZROBIĆ GDY DEVELOPER OGŁASZA UPADŁOŚĆ?

Skorzystaj z wiedzy specjalistów Re/Max Gold, którzy pomogą Ci przygotować się do sprzedaży nieruchomości i wyjaśnią wszystkie kwestie prawne, które pomogą Ci przygotować doskonałą ofertę sprzedaży. Jeśli jesteś developerem, skorzystasz z profesjonalnych narzędzi reklamowych jak HOME STAGING, które podniosą prestiż i przyciągną nowych klientów do Twojej oferty. Zapraszamy Cię do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu, w których znajdziesz najlepsze praktyki towarzyszące zakupie i sprzedaży nieruchomości.