Jak wycenić nieruchomość? 5 prostych kroków

Jak wycenić nieruchomość? 5 prostych kroków

Podstawowym elementem, który należy podjąć przed sprzedażą nieruchomości jest jej wycena. Niestety bardzo często zdarza się, że robiąc to na własną rękę nieprawidłowo oszacujemy wartość nieruchomości, co z kolei spowoduje ogromne problemy z jej sprzedażą.

Proces wyceny nieruchomości postrzegany jest jako wyjątkowo żmudny i wymagający dużo wysiłku i profesjonalnej wiedzy. Jak pokazują statystyki średnio cena ofertowa jest wyższa od ceny transakcyjnej o 20%, a zdarzają się takie sytuacje, gdzie nieruchomość przeszacowana jest nawet o 50%. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was 5 prostych kroków, które sprawią, że w szybki i łatwy sposób wycenicie swój dom czy mieszkanie.

1. Ocena sytuacji na rynku nieruchomości

Cena dowolnego towaru uzależniona jest nie tylko od kosztów produkcji, ale również od sytuacji na rynku. Informacja na temat kwoty, za jaką sprzedawane są nieruchomości, podobne do Twojej, pozwoli określić Ci szacunkową wartość. Pamiętaj tylko, aby brać pod uwagę rzeczywiste ceny sprzedaży, nie zaś te, podawane w ogłoszeniach, gdyż obie kwoty potrafią drastycznie różnić się od siebie.

2. Charakterystyka otoczenia nieruchomości

Gdybyśmy wyszli na ulicę i zapytali ludzi o to, co najbardziej wpływa na atrakcyjność ogłoszeń sprzedaży nieruchomości, zapewne odpowiedź zdecydowanej większości ankietowanych brzmiałaby „lokalizacja”. I fakt, komunikacja z ważnymi punktami na mapie miasta, bliskość przystanków autobusowych czy tramwajowych oraz obecność w pobliżu ośrodków medycznych, aptek, szkół czy przedszkoli znacznie zwiększa jakość oferty. Ważna jest również atmosfera, panująca w okolicy: nikt nie chciałby żyć obok śmiertelnie skonfliktowanych ze sobą sąsiadów na osiedlu, na którym nie można uświadczyć ani grama spokoju, o poczuciu bezpieczeństwa nawet nie mówiąc. Spróbuj więc znaleźć jak najwięcej zalet otoczenia, w którym znajduje się Twoja nieruchomość.

CZYTAJ TAKŻE – CO TO JEST OPERAT SZACUNKOWY NIERUCHOMOŚCI?

3. Ocena wkładu w nieruchomość

Zastanów się, ile czasu włożyłeś w doprowadzenie nieruchomości, do takiego stanu, w jakim jest teraz. Do wkładu liczą się nie tylko remonty, wymiana instalacji, ale również… Twoje zaangażowanie! Jeżeli pracowałeś długo np. nad ociepleniem w domu, nie bój się wliczyć kosztów swojej pracy w wartość nieruchomości. Ważna jest również sama architektura i wystrój – jeżeli mamy do czynienia z rozwiązaniami nietypowymi, automatycznie zwiększają one wartość obiektu.

4. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Dobrze przygotowana do sprzedaży nieruchomość to nieruchomość czysta, pachnąca, a najlepiej wyremontowana. Jeżeli w trakcie korzystania z domu lub mieszkania pojawiły się mankamenty, które mogą znacząco odbić się na ocenie w oczach potencjalnych nabywców, wyeliminuj je jak najszybciej. Inaczej może się okazać, że kwota może odwiedzającym ją ludziom wydawać się zbyt wysoka. Jeżeli nie wiesz, jak odpowiednio przygotować swoją nieruchomość, skorzystaj z usługi home staging  – sztuki przygotowania nieruchomości pod kątem prezentacji. W taki sposób możesz zwiększyć wartość domu lub mieszkania nawet o 10% oraz skrócić czas oczekiwania na klienta nawet o 40%.

5. Przygotowanie oferty

Twoja oferta powinna się wyróżniać. Dlatego też podstawowe informacje, dotyczące położenia, powierzchni i wnętrza, opatrzone prostym zdjęciem nie wystarczą. Opis powinien być na tyle intrygujący, aby wzbudzić w potencjalnym nabywcy poczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Zdjęcia powinny być dobrze oświetlone i odpowiednio skadrowane, ale właściwie czemu zatrzymywać się tylko na zdjęciach? Świetnym pomysłem jest także stworzenie filmu promującego lub nawet wirtualnej ścieżki spacerowej.

Potrzebujesz pomocy w sprzedaży swojej nieruchomości w Katowicach lub w innym mieście? Zgłoś się do specjalistów, którzy pomogą Ci na każdym etapie transakcji!