Oszacuj optymalną cenę swojej nieruchomości!

Jeżeli sprzedajesz nieruchomość, jednym z pierwszych kroków do sukcesu jest ustalenie manewru strategicznego zwanego potocznie ceną wywoławczą. Ustalenie korzystnej ceny wywoławczej wymaga zdolności organizacyjnych, znajomości zasad marketingu i psychologii. Nie, to nie żart! Jeżeli chcesz wpłynąć na potencjalnych nabywców, musisz przewidzieć każdy kolejny ich ruch!

Przeanalizuj rynek nieruchomości i zastanów się nad obraną strategią postępowania. Bądź czujny!

Dostosuj cenę do rzeczywistych potrzeb klienta, a przede wszystkim oszacuj należycie wartość swojej własności. Wiedz, iż faktyczna cena wywoławcza zawsze jest nieco wyższa od ceny rynkowej. Pamiętaj, jeżeli nabywca będzie miał do wyboru dwie doskonale zlokalizowane działki z domem na sprzedaż w Katowicach w tej samej cenie, a różniące się standardem, jak myślisz, który wybierze? Bądź świadom tego, iż Twoje ogłoszenie będzie atrakcyjne tylko w pierwszych tygodniach od daty zamieszczenia, później zacznie powoli tracić na popularności.

CZYTAJ TAKŻE – JAK POPRAWIĆ WYCENĘ DOMU NA SPRZEDAŻ

Ustalmy listę priorytetów!

Zastanów się, ile faktycznie kosztowały Cię wszelkie inwestycje w nieruchomość.

Przeanalizuj plusy i minusy lokalizacji.

Wciel się w rolę kupującego i zadaj sobie pytanie, ile naprawdę byłbym skłonny zapłacić podczas sprzedaży danego domu lub mieszkania?

Przeprowadź inspekcję i wyszukaj wszelkie fizyczne niedoskonałości sprzedawanej nieruchomości. Poproś o pomoc przyjaciół, sąsiadów.

Sporządź listę pomieszczeń i zastanów się, na ile ich liczebność lub też ich brak, może wpłynąć na ocenę przydatności dla potencjalnego kupującego.

Ustal konkurencyjną cenę, która będzie na tyle atrakcyjna, ze „pokona” pozostałe oferty z najbliższej okolicy.

Co musisz wiedzieć?

  • Odłóż na bok emocje, są złym doradcą. Kalkuluj!
  • Przyjmij, iż negocjacje będą konieczne do osiągnięcia porozumienia z kupującym.
  • Nie sugeruj się wyceną innych okolicznych nieruchomości.
  • Jeżeli nie chcesz popełnić gafy, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego agenta nieruchomości. Wówczas wszelkie czynności związane z korzystną wyceną zostaną przeprowadzone sprawnie i wiarygodnie.

Czy już wiesz, jak optymalnie wycenić nieruchomość?