Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?
Marta Kulawik

Oto jedno z pytań, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Warunków wpływających na atrakcyjność ofert kupna/sprzedaży nieruchomości jest całe mnóstwo, a faktyczne znaczenie większości z nich nie jest zbadane. Zanim więc zastanowimy się nad tym, kiedy najlepiej kupić mieszkanie, skupmy się na istotnych zmiennych.

Dobry czas na zakup mieszkania

Szczególnie ożywionym czasem w roku, jeśli chodzi o kupno nieruchomości, jest grudzień. W ostatnich latach wiązało się to przede wszystkim z planowanymi zmianami w prawie, które wchodziły w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku. Zmianą, która bezpośrednio dotyczyła inwestorów, była wymagana wysokość wkładu własnego, która w 2017 roku wzrosła z piętnastu do dwudziestu procent kwoty kredytu. Jako, że kredyty na mieszkanie są wciąż najpopularniejszą metodą pozyskiwania środków na zakup nieruchomości, zmiany te mobilizowały do szybszego zamknięcia tematu zmiany miejsca zamieszkania.

Mieszkanie lub dom to inwestycja szalenie ważna, która na pytanie, czy była słuszna, będzie odpowiadać nam każdego dnia.

Innym istotnym czynnikiem jest powołanie rządowych programów, takich jak Mieszkanie Plus czy Mieszkanie dla Młodych. Środki przewidziane w ramach tych inicjatyw często znikają już w pierwszych miesiącach roku z powodu ogromnego zainteresowania dofinansowaniami. Zarówno z M+, jak i z MdM korzysta rokrocznie wiele tysięcy Polaków, chcących zakupić swoje własne mieszkanie. Dlatego właśnie tak ważne jest, by poszukiwanie odpowiednich nieruchomości rozpocząć jeszcze przed końcem roku – składanie wszystkich koniecznych wniosków i kompletowanie dokumentacji może potrwać dłużej, niż się tego spodziewamy.

MIESZKANIA KATOWICE KOSTUCHNA – SPRAWDŹ OFERTY!

W czasie deszczu…

…inwestorzy rozglądają się za nowym mieszkaniem. Nie tylko przepisy wpływają istotnie na to, kiedy najlepiej kupić mieszkanie. Mieszkanie lub dom to inwestycja szalenie ważna, która na pytanie, czy była słuszna, będzie odpowiadać nam każdego dnia. Dlatego właśnie część z nas nie bez powodu uważa, że należy sprawdzić je w ekstremalnych warunkach. Cóż z tego, że sprzedający zapewnia o szczelności okien, jeśli kupimy mieszkanie latem? Gdy nadejdzie zima lub deszczowa jesień, możemy być niemiło zaskoczeni.

Warto więc oglądać propozycje mieszkań zimą, by przekonać się o tym, czy faktycznie łatwo je ogrzać. Bądź co bądź jest to bardzo istotny aspekt przyszłego lokum.

NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ DODATKOWYMI OPŁATAMI PRZY KUPNIE MIESZKANIA!

Nie bój się negocjacji

Niezależnie od pory roku, pogody za oknem czy innych zmiennych wpływających na rynek nieruchomości, zawsze warto podjąć próbę negocjacji przed zakupem. Nawet jeśli ostateczną cenę mieszkania obniżymy dzięki temu o 1 000 zł (co wydaje się niewielką kwotą w porównaniu do całości inwestycji), jest to konkretna oszczędność.

W planowaniu negocjacji z pewnością pomogą dokładne oględziny mieszkania. Warto wówczas zwrócić uwagę na detale – nawet te, które z pozoru wydają się nieistotne. Wpływ na cenę może mieć niemal wszystko: opinia na temat bezpieczeństwa okolicy, wykonane i konieczne do przeprowadzenia remonty, sąsiedztwo uczęszczanej drogi czy rodzaj zastosowanego ogrzewania.

Pozostała jeszcze ostatnia, najważniejsza rada: do kupna mieszkania podejdźmy z dużym spokojem i zapasem czasu. Pośpiech zwykle jest złym doradcą, a w tym konkretnym przypadku być może najgorszym. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu właściwego lokum, skontaktuj się z biurem Re/Max Gold! Nasi agenci posłużą radą, przedstawią konkretne oferty dopasowane do Twoich oczekiwań i pomogą na każdym etapie inwestycji!