Mieszkanie dwupoziomowe – plusy i minusy

Mieszkanie dwupoziomowe – plusy i minusy
Marta Kulawik

Mieszkanie dwupoziomowe często bywa wskazywane jako dobry kompromis pomiędzy zwykłym mieszkaniem a domem wolnostojącym. To rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Które z nich przeważają? Sprawdźmy!

Czym zachęca mieszkanie dwupoziomowe?

Moda na domki szeregowe bierze się między innymi z chęci posiadania własnego kawałka ziemi. Oprócz osobnego wejścia mamy również niewielki ogródek czy garaż. Tych elementów nie uświadczymy jednak w mieszkaniu dwupoziomowym. Co więc skłania nas do wyboru takich mieszkań?

Po pierwsze: cena

Mieszkanie dwupoziomowe będzie tańsze od domu zarówno w momencie kupna, jak i w dalszej eksploatacji. Zapłacimy za nie mniejszy podatek gruntowy, nie będziemy musieli przeprowadzać remontów elewacji, ogrodzenia i tak dalej. Jeśli drugi poziom znajduje się na poddaszu, często jego cena będzie odpowiednio niższa. Deweloper wie, że o wiele trudniej jest mu zagospodarować poddasze tak, aby przynosiło zyski, dlatego może próbować sprzedać dwupoziomowe mieszkanie po obniżonej cenie.

Po drugie: prywatność

Za mniejszy koszt uzyskamy niemal ten sam poziom prywatności, co w domku szeregowym – mieszkanie dwupoziomowe zazwyczaj znajduje się na ostatnim piętrze nieruchomości. Umiejscowienie części pomieszczeń na piętrze sprzyja zarysowaniu wyraźnego podziału pomiędzy przestrzenią ogólnodostępną (na przykład dla gości podczas urodzin czy innego spotkania), a zamkniętą. Na dole zwykle znajdzie się salon, kuchnia, jadalnia i toaleta, podczas gdy na piętrze zaplanujemy łazienkę, sypialnię i – na przykład – pokoje dla dzieci.

ZOBACZ OFERTY MIESZKAŃ W KATOWICACH PIOTROWICACH

Po trzecie: inne możliwości aranżacyjne

Celowo piszę „inne” zamiast „lepsze”, ponieważ nie dla każdego będzie to stanowiło zaletę. Schody w mieszkaniu można wykorzystać jako nowoczesną półkę na książki lub zaaranżować pod nimi pojemny schowek. Z drugiej strony zajmują sporo miejsca, które bez nich moglibyśmy wykorzystać w dowolny sposób. Podobnie jest z poddaszem – skosy otwierają przed nami mnóstwo możliwości kosztem powierzchni. Możemy jednak wykorzystać je w kreatywny sposób, by zyskać dodatkową przestrzeń na przechowywanie.

Po czwarte: funkcjonalność

Podział mieszkania na górę i dół pozwala na wyłączenie przestrzeni na niewielkie biuro czy gabinet, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał nawet, gdy w domu będą pozostali mieszkańcy. Podobnie jest gdy pracujemy w systemie zmianowym – odespanie nocnej zmiany w mieszkaniu dwupoziomowym będzie o wiele łatwiejsze niż w zwykłym.

POZNAJ ZALETY DUŻYCH MIESZKAŃ!

Co nam przeszkadza?

Mieszkanie dwupoziomowe ma jednak szereg wad, których nie należy lekceważyć. Na początku zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób sprzedający wyliczył powierzchnię mieszkania. Upewnijmy się, że podana wartość jest powierzchnią użytkową, a nie powierzchnią podłogi – ma to znaczenie w mieszkaniach ze skosami na piętrze.

Schody – zaleta i wada

Choć wcześniej wspominaliśmy, że możemy funkcjonalnie i ciekawie zaaranżować schody, nie możemy pominąć ich wad. Powierzchnia, którą „zabierają” schody jest dość spora (choć zależy od typu schodów). Ponadto schody wymagają regularnej konserwacji jako że są używane codziennie i to niejeden raz. A skoro już o tym mowa: samo wdrapanie się na ostatnie piętro budynku mieszkalnego bywa dla wielu z nas męczące (zwłaszcza, jeśli w budynku nie ma windy), a co dopiero, gdy musimy jeszcze kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia wchodzić i schodzić po schodach w mieszkaniu?

Warto zastanowić się nad tym także pod kątem bezpieczeństwa – dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz osób starszych i schorowanych.

Czy mieszkanie dwupoziomowe to wartościowa alternatywa dla domu lub zwykłego mieszkania? Decyzja jest Wasza! Jeśli jednak poszukujecie takiego lokalu mieszkalnego – skontaktujcie się z nami! Chętnie przedstawimy Wam naszą ofertę oraz doradzimy w wyborze odpowiedniego mieszkania.

KONTAKT Z AGENTEM RE/MAX GOLD!