Kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku

Kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku
Marta Kulawik

Posiadanie własnej nieruchomości jest dla wielu osób ważnym, życiowym celem. W drodze do jego osiągnięcia pojawia się jednak szereg trudnych pytań. Te mnożą się zwłaszcza w przypadku zakupu mieszkania lub domu z drugiej ręki. Na szczęście, by doprowadzić taką transakcję do końca, wystarczy przestrzegać kilku istotnych wskazówek. Poniżej przedstawimy, na czym polega kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku.

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym – wybór mieszkania

Pierwszym, wydawałoby się banalnym, jednak szalenie ważnym zagadnieniem jest dobór odpowiedniego dla siebie lokum. Warto sprawdzić jego ustawność i lokalizację na mapie miasta. Istotne jest, by układ mieszkania nam odpowiadał, a nieruchomość znajdowała się blisko niezbędnych dla nas obiektów takich jak sklepy, kina czy przychodnie lekarskie. Mieszkanie z rynku wtórnego powinno również odpowiadać nam również pod względem jego metrażu i lokalizacji na terenie danej kamienicy bądź bloku. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani – sprawdźmy, czy do naszej dyspozycji oddano też miejsce parkingowe. Należy spokojnie przemyśleć wszystkie najważniejsze dla nas zmienne, by nie żałować później decyzji podjętej zbyt szybko i pochopnie.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę?

Sprawdzając dane dotyczące wybranej nieruchomości, np. mieszkania na Kostuchnie w Katowicach, powinniśmy prześledzić, kto jest obecnie jej właścicielem i kto przebywał w niej wcześniej. Konieczne jest również zapoznanie się z księgami wieczystymi i aktem notarialnym – w tych dokumentach zawarto szereg istotnych wiadomości. Warto równocześnie zapytać o powód sprzedaży i przeprowadzane dotąd remonty. Niezbędne jest również otrzymanie pisemnego zaświadczenia dokumentującego, że w nieruchomości nie jest zameldowany nikt niepowołany. Podobnie istotne jest to, czy lokal nie jest zadłużony i obciążony kredytem bądź pożyczką.

POZNAJ 5 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA

Stan budynku

Kiedy znajdziemy już mieszkanie odpowiadające nam pod wieloma względami, powinniśmy zainteresować się również tym, w jakim stanie jest budynek, w którym zamieszkamy. Dobrze przyjrzeć się elewacji i klatce schodowej. Warto dopytać też na przykład o stan dachu i systemu ogrzewania. To ważne w kontekście ponoszonych później kosztów – im okażą się niższe, tym lepiej.

Kto zarządza nieruchomością?

Na ten aspekt zakupu niewiele osób zwraca uwagę, a jest dość istotny. Okazuje się bowiem, że w chwili, gdy budynkiem zarządza wspólnota mieszkaniowa – wówczas jako lokatorzy mamy spory wpływ na to, jak wydatkowane będą środki pozyskiwane z czynszu. W przypadku, gdy administrowaniem zajmuje się spółdzielnia – wtedy niektóre decyzje podejmowane są „na górze”, a zwykły lokator ma zdecydowanie mniejsze prawo głosu.

NEGOCJACJE PODCZAS ZAKUPU MIESZKANIA

Planowanie budżetu

Kupując mieszkanie, warto liczyć siły na zamiary – szczególnie w aspekcie finansowym. Zwyczajnie powinniśmy zastanowić się, czy stać nas na zakup i odpowiednio wysoki kredyt. Może przecież okazać się, że kupno mieszkania z rynku wtórnego znacząco przewyższy nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji nie warto podejmować ewentualnego ryzyka. Dobrze zachowywać się roztropnie i przemyśleć, na jaki wydatek na pewno nas stać. Dodajmy, że różne banki żądają różnego wkładu własnego w kupowane mieszkanie. Na ogół to 20% wartości mieszkania. Kupując je za kwotę 200 tysięcy złotych – należy dysponować gotówką w kwocie 40 tysięcy złotych. Ponoszony wydatek musi być zatem adekwatny do uzyskiwanych zarobków.

Najważniejszy krok, czyli sprawy formalno-prawne

By zapewnić sobie bezpieczeństwo realizowanej transakcji, musimy spisać ze sprzedawcą umowę przedwstępną. Ta, sporządzona w formie aktu notarialnego, stanowi zabezpieczenie dla obu stron transakcji. Warto też uwzględnić protokół, w którym wpisane będzie to, co otrzymujemy wraz z mieszkaniem (garaż, miejsce parkingowe itp.). W dokumencie powinna też widnieć, co oczywiste, cena mieszkania uzgodniona ze sprzedawcą. Warto też dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem.

MIESZKANIA KATOWICE LIGOTA – SPRAWDŹ OFERTY!

Wiele jest spraw, o których warto pamiętać, decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. O wszystkie szczegóły dotyczące tej transakcji warto dopytać specjalistów. W rozwikłaniu wszystkich zawiłości pomogą ci pracujący dla katowickiego biura nieruchomości Re/Max Gold.