Lokalizacje z dogodnym dojazdem do Katowic. Wiemy gdzie wybrać mieszkanie, a gdzie dom

Lokalizacje z dogodnym dojazdem do Katowic. Wiemy gdzie wybrać mieszkanie, a gdzie dom
Marta Kulawik

Katowice to serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Centralne położenie w konurbacji i funkcja stolicy województwa sprawiają, że w tym mieście jest największy rynek pracy w regionie. Każdego dnia do biur i zakładów dojeżdżają tu dziesiątki tysięcy ludzi. Jakie miejsce do zamieszkania wybrać, aby móc szybko i wygodnie dojeżdżać do Katowic?

Stolica województwa śląskiego jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Przez Katowice przebiegają tak ważne trakty, jak autostrada A4, drogi ekspresowe S1 i S86 oraz Drogowa Trasa Średnicowa łącząca wschód metropolii z zachodem. Miasto posiada na swoim terenie kilkanaście linii tramwajowych, ważny dworzec kolejowy i gęstą siatkę połączeń autobusowych. Niestety pomimo tak rozwiniętej infrastruktury transportowej dojazd do Katowic w godzinach szczytu nastręcza wiele kłopotów, dlatego przed wybraniem miejsca do życia dobrze jest wpierw przeanalizować jego lokalizację pod kątem skomunikowania z centrum GZM.

Dzielnice Katowic

Gdzie zamieszkać, aby mieć dobry dojazd do Katowic? W pierwszej kolejności na myśl przychodzą oczywiście dzielnice tego miasta. Koszutka, Dąb i Załęże sąsiadują ze Śródmieściem, więc dojazd z tych rejonów nie będzie szczególnym kłopotem. Do centrum można się z nich wygodnie dostać zarówno samochodem, jak i tramwajami, a w niektórych przypadkach można nawet pokusić się na spacer. W ostatnich latach miasto wybudowało tam ścieżki rowerowe, dlatego dwa kółka też się dobrze sprawdzą jako środek transportu z powyższych dzielnic. Dominuje tam jednak zabudowa wielorodzinna i z tego względu powinno się je rozpatrywać w kontekście poszukiwania mieszkań, niż domów.

CZYTAJ TAKŻE – NAJLEPSZE MIEJSCA DO ZAMIESZKANIA NA ŚLĄSKU

Większe możliwości znalezienia atrakcyjnego miejsca na budowę lub zakup domu są w południowych dzielnicach Katowic, jak np. Panewniki, czy Brynów. Niestety są one bardziej oddalone od Śródmieścia i jak dotąd nie udało się zbudować tu linii tramwajowej, dlatego w godzinach porannego i popołudniowego szczytu główne drogi bardzo się korkują.

Dojazd z okolicznych miast też jest dobry

Katowice z racji położenia w centrum silnie zurbanizowanej metropolii są dobrze połączone z sąsiednimi miastami. Przyjezdnym spoza regionu czasem trudno dostrzec granice, ponieważ poszczególne gminy są ze sobą aż tak bardzo „zrośnięte”. W niektórych przypadkach dojazd z innych miast do centrum stolicy województwa zajmuje mniej czasu, niż z poszczególnych dzielnic.

Z Katowicami tak dobrze położone są Siemianowice Śląskie, Chorzów oraz Świętochłowice, lecz dzięki autostradzie A4 i DTŚ do katowickiego śródmieścia można szybko dojechać samochodem także z Rudy Śląskiej, Zabrza oraz Gliwic. Pod kątem dojazdu środkami komunikacji publicznej warto rozważyć zakup nieruchomości w Bytomiu, bądź Sosnowcu. Pasażerowie z tych miast mają do dyspozycji często kursujące tramwaje i autobusy do Katowic, jak również pociągi Kolei Śląskich. Z każdego z powyższych miast da się dotrzeć do centrum metropolii w krótszym czasie, niż 30 minut.

Aby wybrać dobre miejsce do zamieszkania najlepiej skontaktować się z pośrednikiem nieruchomości. Pomoże on wybrać najlepszą lokalizację, która pozwoli uniknąć długich i męczących dojazdów, dzięki czemu będzie można przeznaczyć więcej czasu dla rodziny i przyjaciół lub – po prostu – dla siebie.