Najlepsze miejsca do zamieszkania na Śląsku

Najlepsze miejsca do zamieszkania na Śląsku
Marta Kulawik

Na temat Śląska krąży wiele nieprawdziwych mitów, natomiast jest to atrakcyjny region do zamieszkania. Posiada świetne drogi, duży rynek pracy, jest dobrze skomunikowany z resztą kraju i wbrew pozorom, jest bardzo zielony. W takim razie, gdzie najlepiej zamieszkać na Śląsku?

Stolice województw poza czołówką

Od lat tygodnik „Polityka” we współpracy z naukowcami tworzy Ranking jakości życia w polskich miastach. W ostatniej edycji na najwyższym miejscu spośród miast województwa śląskiego znalazły się Tychy. Zajęły lokatę w pierwszej dziesiątce, podczas gdy Katowice oraz siedziby dawnych województw – Częstochowa i Bielsko-Biała – znalazły się w okolicach 40. miejsca.

Najwyższa jakość życia na Śląsku jest w Tychach

Tychy są położone w centralnej części województwa na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To stosunkowo młode miasto, ponieważ prawa miejskie uzyskało dopiero w 1951 roku. Powszechnie kojarzy się je z Browarem Książęcym oraz słynną fabryką Fiata. W mieście znajduje się podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej generująca mnóstwo dobrze płatnych miejsc pracy, dzięki czemu Tychy mogą poszczycić się rekordowo niskim bezrobociem. Silna gospodarka lokalna sprawiła, że w ostatnich latach miasto zrealizowało tak spektakularne inwestycje, jak budowa aquaparku, mediateki, nowego stadionu piłkarskiego, czy rewitalizacja ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem w Paprocanach.

CZYTAJ TAKŻE – PLUSY MIESZKANIA NA ŚLĄSKU

Jako miejsce do osiedlenia się Tychy są bardzo dobrym wyborem. Miasto ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom, a ponadto sąsiaduje z Katowicami, których bliskość jeszcze bardziej zwiększa możliwości spędzania wolnego czasu.

Gliwice też są dobrym miejscem do życia

Wysoką pozycję w rankingu jakości życia zajmują też Gliwice. To miasto również znajduje się na obszarze GZM, lecz na jej zachodnim krańcu. Podobnie jak Tychy posiada wysoko rozwiniętą gospodarkę ze względu na obecność podstrefy KSSE. Jest także drugim największym ośrodkiem akademickim w regionie, ponieważ mieści się tu siedziba Politechniki Śląskiej, czyli czwarta najlepsza uczelnia techniczna w kraju.

Gliwice są doskonale skomunikowane z resztą świata dzięki dwóm autostradom (A1 i A4) oraz Drogowej Trasie Średnicowej spinającej największe miasta G-ZM, natomiast na tutejszym dworcu zatrzymują się ekspresy Pendolino zapewniające szybki dojazd do Warszawy. W ostatnich latach miasto odnowiło średniowieczną starówkę oraz wybudowało wielką halę widowiskową, która może się równać z katowickim Spodkiem, bądź krakowską Tauron Areną. Do dyspozycji mieszkańców są tu m.in. cztery pływalnie kryte, palmiarnia, kilka parków miejskich oraz różne placówki kulturalne. Zestawienie „Polityki” słusznie wskazuje Gliwice, jako jedno z lepszych miejsc do życia w Polsce.

Warto zamieszkać w Rybniku lub Jastrzębiu-Zdroju

W naszym kraju największym powodzeniem cieszą się garaże wykonane z blachy bądź też w wersji murowanej. Sporą popularnością cieszą się także modele drewniane. W przypadku blaszanych konstrukcji są one najczęściej dostarczane na gotowe zamówienie. Ich samodzielne wznoszenie nie jest zbyt opłacalne. Blaszane garaże należą do najtańszych i najprostszych konstrukcji.

Przed Katowicami w rankingu uplasowały się jeszcze Rybnik i Jastrzębie-Zdrój. Oba miasta znajdują się na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego, który stanowi drugi po G-ZM najbardziej zurbanizowany obszar w województwie. Pierwsze z nich zajęło bardzo wysoką, 4. pozycję w Polsce w kategorii „Zadowolenie z życia”, natomiast drugie znalazło się aż na 3. miejscu pod względem wysokości dochodów. Zarówno Rybnik, jak i Jastrzębie-Zdrój nadal w znacznym stopniu opierają się na górnictwie węgla kamiennego, które zapewnia duże wpływy do budżetów obu gmin oraz portfeli ich mieszkańców.

Dwa największe miasta ROW są ciekawymi miejscami do życia. Rybnik stanowi kulturalne serce konurbacji. Istnieje tu Teatr Ziemi Rybnickiej i Filharmonia Rybnicka oraz kilka kin, w tym dwa wielosalowe multipleksy. Z kolei Jastrzębie jako miasto o zdrojowej przeszłości wciąż posiada zabytkowy zespół uzdrowiskowy utrzymany w stylu szwajcarskim i Park Zdrojowy, będący wspaniałym miejscem do uprawiania aktywnego wypoczynku.

CZYTAJ TAKŻE – ŚLĄSK – IDEALNE MIEJSCE DO TWORZENIA LOFTÓW?

Każdy człowiek ma inne potrzeby, dlatego dla każdego idealne będzie inne miasto. Ranking „Polityki” podpowiada, gdzie dobrze mieszkać, jednak najważniejsze jest, by miejsce do życia odpowiadało naszym indywidualnym preferencjom. Dlatego oprócz analizowania tabelek, warto po prostu odwiedzić poszczególne miasta i osobiście poczuć ich klimat. Biuro Re/max Gold posiada bogaty katalog nieruchomości w śląskich miastach. Nasi agenci z przyjemnością zaprezentują Państwu najlepsze lokalizacje dostępne w regionie.