Mieszkania do wynajęcia katowice – najlepsze dzielnice dla studentów

Mieszkania do wynajęcia katowice – najlepsze dzielnice dla studentów
Marta Kulawik

W ostatnich latach Katowice śląskie zajmują bardzo wysokie miejsce w rankingu najlepszych miast do mieszkania. Co prawda jeszcze trudno jest dogonić Warszawę w wysokości zarobków, ale jednak w jakości życia na pewno Katowice przewyższają stolicę. Przejawia się to przede wszystkim jedoczesnym zachowaniem wszystkich zalet dużej metropolii i atutów mniejszego miasta.

W Katowicach funkcjonuje kilkanaście uczelni wyższych: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna oraz prywatne szkoły wyższe. Na tych uczelniach studiuje około kilkadziesiąt tysięcy studentów. Niektórzy z nich na uczelnie wyższe dojeżdżają z rodzinnego miasta, duża część z nich na okres studiów poszukuje pokoju lub mieszkania w Katowicach.

Dobre mieszkania dla studentów (Katowice)

Najbardziej popularnym wyborem studentów jako miejsce zamieszkania w okresie studiów pozostają akademiki. Taką tendencję obserwuje się już od lat. Pobyt w akademiku ma jednak swoje plusy i minusy. Do plusów możemy zaliczyć możliwość poznawania nowych ludzi, lokalizacja w centrum miasta, bardzo dobra komunikacja z poszczególnymi wydziałami uczelni.

Czy jednak takie miejsce każdego zadowoli? Minusy, to przede wszystkim brak prywatności, brak wpływu na wybór współlokatora, męczące całonocne imprezy, brak warunków do nauki.

Dlatego dla wielu osób, ceniących sobie możliwość studiowania w spokojniejszych warunkach, lepszym rozwiązaniem wydaje się być wynajem mieszkania czy pokoju, tym bardziej, że ceny wynajmu nie są wygórowane.

Potencjalni studenci, biorąc pod uwagę jakość życia jako podstawowy element miejsca edukacji i kierunku studiów, często wybierają jedno z robotniczych osiedli Katowic. Znajdą tu bowiem stosunkowo zarówno tanie mieszkanie do wynajęcia, jak i najdogodniejszą lokalizację akademików. Na rynku mieszkaniowym w aglomeracji można bez trudu znaleźć odpowiednią ofertę dla studentów nawet w dzielnicy Ligota-Panewniki. Innym atrakcyjnym dla studentów miejscem jest osiedle Paderewskiego – Muchowiec.

Dlaczego Ligota Panewniki?

Dla wielu studentów Katowice to miasto możliwości, a centrum Katowic to miejsce spotkań, wypoczynku i dobrej zabawy. Dzielnica ta Ligota-Panewniki jest nie tylko pięna, ale oddalona od centrum Katowic wyłącznie o 7 kilometrów, mieszkanie w niej wydaje się więc doskonałym rozwiązaniem.

Mieszkania dla studentów – oczekiwania

Jakie są preferencje studentów w wyborze kwatery? Można wymienić następujące kryteria: cena, bliskość uczelni, wyposażenie mieszkania i jego standard. Na kolejnym miejscu plasuje się odległość od najbliższego przystanku komunikacji miejskiej i w końcu wielkość mieszkania.

Najtańsza kwaterę można znaleźć w Bogucicach, Zawodziu i na Załężu. Natomiast najwyższe ceny najmu są na:

– os. Tysiąclecia,

-osiedle Paderewskiego Muchowiec

  • Ligota Panewniki

Przykładowe ceny pokoi dla studentów na popularnych osiedlach mieszkaniowych:

Osiedle Ligota-Panewniki

Pokój jednoosobowy 426 zł – 552 zł miesięcznie

Pokoje dwuosobowe 426 zł – 513 zł miesięcznie

pokój typu studio 564 zł miesięcznie

Osiedle Sosnowiec

pokój jednoosobowy 555 zł – 771 zł miesięcznie

dwuosobowy 471 zł – 513 zł miesięcznie

pokój typu studio 510 zł – 594 zł miesięcznie

„Uśka”

pokój jednoosobowy – 363 zł miesięcznie

pokój typu studio 402 zł miesięcznie – 429 zł miesięcznie

„DSN”

pokój typu studio 444 zł – 480 zł miesięcznie

Oferty najmu kawalerek w stolicy aglomeracji zaczynają się od 800 zł, ale w zależności od lokalizacji, wielkości i standardu lokalu, trafiają się również oferty poniżej tej kwoty. Mieszkania dla studentów to temat bardzo indywidualny, wymagający przemyśleń dotyczących lokalizacji – czy ma być to centrum Katowic, czy ma być to konkretna dzielnica – taka, jak Ligota Panewniki, czy może najważniejszym aspektem jest samo mieszkanie – czy wyposażone, czy nowe.