Mieszkanie za opiekę nad osobą starszą

Mieszkanie za opiekę nad osobą starszą
Marta Kulawik

W internecie kilka lat temu pojawiły się specjalne serwisy, na których można umieszczać ogłoszenia dotyczące opieki nad starszymi osobami. Często proponowaną lub wymaganą formą zapłaty jest użytkowanie mieszkania podopiecznego. Czy można otrzymać mieszkanie za opiekę nad osobą starszą? Dowiedz się więcej temat tego rozwiązania.

Opieka nad osobą starszą

Wiele osób umieszcza ogłoszenia w interniecie, które dotyczą stałej opieki nad osobą starszą, w przypadku gdy nie są w stanie sami jej zapewnić. Zadanie ma polegać nie tylko na przygotowywaniu posiłku, pomaganiu, prowadzeniu do lekarza i wykonywaniu podstawowych czynności, ale także na mieszkaniu z osobą starszą. Wymagania są spore, ale zostaje sprawa wynagrodzenie. Często oferuje się transakcje, które można uznać za bezgotówkowe. Opiekun nie będzie otrzymywał stałego wynagrodzenia, ale może nieodpłatnie przebywać w mieszkaniu chorego. Czasami deklaracje idzie dalej i wynagrodzeniem ma być przejęcie nieruchomości jako własność po śmierci podopiecznego.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W CHORZOWIE

Czy takie rozwiązanie jest uczciwe?

Zastanawiacie się, ilu jest chętnych do zawarcia takiej umowy? Niektórzy sami proponują takie rozwiązanie. Mieszkanie za opiekę nad osobą starszą części społeczeństwa wydaje się bardzo atrakcyjne. Zdarza się, że sami wychodzą z taka inicjatywą. Znajdziemy również ogłoszenia osób, które chcą podjąć opieńkę na takich warunkach i samodzielnie szukają chętnych. Pozostaje pytanie, czy to rozwiązanie jest uczciwe? Wszystko zależy od pojeść obu stron umowy. Jeżeli osoba pełniąca funkcję opiekuna należycie wypełnia obowiązku wynagrodzenie powinna otrzymać. Warto jednak poznać drugą stronę umowy. Mogą zgłosić się osoby nieuczciwe. Jeśli decydujemy się na przypisanie własności obowiązuje ono od konkretnego dnia podpisania umowy, ani wchodzi w życie dopiero po śmierci obecnego właściciela.

DOWIEDZ SIĘ, KIEDY MOŻNA SPRZEDAĆ MIESZKANIE OTRZYMANE W SPADKU!

Mieszkanie za opiekę nad osobą starszą – dwa rodzaje umowy

W tym przypadku możemy zdecydować się na rodzaju umów: dożywocia oraz dopuszczenia do użytkowania. Umowa o dożywocie daje prawo do korzystania z lokalu. Kodeks cywilny mówi o takiej możliwości, w przypadku gdy nabywca przyjmuje zbywcę jako domownika. Drugi przypadek to dopuszczanie do użytkowania nieruchomości wybraną osobą fizyczną. Opiekun dostaje prawo do zamieszkiwania. Służebność wygasa najpóźniej ze śmieci uprawnionego.
Pamiętajcie, że tego typu rozwiązania wiążą się z dużym ryzykiem. Opiekun nie zawsze okazuje się być uczciwy.