Odbiór mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę

Odbiór mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę
Marta Kulawik

Kupowanie mieszkań pochodzących z rynku wtórnego nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem na Śląsku. Takie lokale często wymagają generalnego remontu. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy oraz zbadać stan techniczny pomieszczeń. Odbiór mieszkania na rynku wtórnym wymaga szczególnej uwagi. Poznaj nasze wskazówki!

Warunki umowy

Często zanim dokonamy zakupu mieszkania lub domu decydujemy się na sporządzenie umowy przedwstępnej. Ma ona zagwarantować nam, że stan nieruchomości oraz ustalone warunki nie ulegną zmianie do ustalonego przez obie strony terminu. Gdy pieniądze dotrą do sprzedawcy, musimy dokonać odbioru mieszkania. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy stan nieruchomości jest zgodny z umową kupna. To jedyny moment kiedy można, od niej odstąpić w razie potrzeby.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W BĘDZINIU

Odbiór mieszkania na rynku wtórnym – przygotowania

Jaki jest niezawodny sposób na sprawdzenie wszystkich ważnych elementów nieruchomości na rynku wtórnym przed jej ostatecznym odbiorem? Uprzednio sporządzona lista. Wówczas nie będziemy postępować pod wpływem impulsu i zminimalizujemy ryzyko pominięcia ważnej sprawy.

Oto przykładowa lista:

  • Metraż – na ten punkt warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy nieruchomość posiada balkon, piwnicę, taras, ogród. Czasami zdarza się, że w powierzchnię mieszkania wliczone jest pomieszczenie gospodarcze do niej przynależące.
  • Sporządzenie protokołu odbioru zdawczo-odbiorczego – taki dokument powinien zawierać opis wszystkich ewentualnych usterek występujących w mieszkaniu czy niezgodności z umową, stan liczników, informację o ilości przekazanych kluczy.
  • Elementy wyposażenia – Zazwyczaj ustalamy ze sprzedawcą jakie elementy wyposażenia (meble, sprzęt AGD) zostają w lokalu. Przy odbiorze kluczy należy sprawdzić czy rzeczywiście zostały one na stanie mieszkania.
  • Ściany – w kamienicach i blokach ze starszego budownictwa zdarza się, że na ścianach pojawiają się nierówności. Koniecznie sprawdź ich stan!
  • Gniazdka – ilość gniazdek i ich rozmieszczenie powinno zgadzać się z projektem nieruchomości.

 

CZYTAJ TAKŻE – CO TO JEST UMOWA PRZEDWSTĘPNA

Niezgodności przy odbiorze mieszkania

Co zrobić w momencie, kiedy podczas odbioru nieruchomości jakieś elementy nie będą zgadzały się z umową? Sporządzając odbiór zdawczo-odbiorczy zaznacz usterki i warunki, które muszą zostać naprawione lub uzupełnione w odpowiednim czasie.

Nie wiesz, jak sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy lub boisz się samodzielnie odebrać mieszkanie? Możesz zgłosić się po moc do biura nieruchomości Re/Max Gold, a pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.