Mieszkanie za odstępne

Mieszkanie za odstępne
Marta Kulawik

Na portalach ogłoszeniowych możemy znaleźć oferty, w których właściciele oferują użytkowanie mieszkania za odstępne. Na jakiej zasadzie odbywa się ten proces i czy jest opłacalny? Poznaj zasady tego typu transakcji.

Na czym polega mieszkanie za odstępne?

Na czym polega wynajem mieszania za odstępne? Przekazanie mieszkania w takiej formie opiera się na dokonaniu jednorazowej wpłaty kwoty, ustalonej z właścicielem, na jego konto. W zamian otrzymujemy meldunek, a także zachowanie ustalonych kosztów czynszu przez pewien okres. Takie działanie nie jest konkretnie uregulowanie prawnie, dlatego warto zadbać o podpisanie odpowiedniej umowy.

Korzystanie z lokalu za odstępne to po prostu jedna z opcji wynajmu. Wbrew pozorom jest bardzo popularna. Wpłacona kwota daje nam gwarancję dobrych warunków najmu. W takiej sytuacji czynsz jest zazwyczaj znacznie niższy niż zazwyczaj i nie ulegnie podwyższeniu, nie musimy martwić się o meldunek czy wypowiedzenie umowy.

Jaka jest kwota odstępnego?

Stawki nie są tutaj ustalone. Zależą od wielu czynników. Decydujące jest zdanie właściciela oraz standardy nieruchomości. Czym bardziej atrakcyjna oferta, to stawka będzie rosła. Jej kwota może wahać się od kilkunastu tysięcy wzwyż. Warto pamiętać, że jest to jednorazowy koszt, ale bezzwrotny. Nie możemy ubiegać się o oddanie kwoty odstępnego. Warto zadem dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie jest rzeczone mieszkanie. Często wymagają one generalnego remontu, a natychmiastowe wprowadzenie może być niemożliwe. Zdarzają się przypadki, w których jest możliwy wykup mieszkania za odstępne po pewnym czasie. Warto zapytać o takie rozwiązanie, jeśli jesteśmy nim zainteresowani.

WYNAJEM MIESZKANIE FIRMIE NA CELE MIESZKALNE – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Umowa

Po raz kolejny przypominamy – umowy zawarte z przyczyn dokonywania transakcji na rynku obrotu nieruchomościami, powinny być pisemne. Nie pozostawaj na umowach słownych, mają one dużo mniejszą wartość. Umowa o wynajem ma tutaj charakter cywilnoprawny. Powinna zawierać ustaloną kwotę wstępnego, gwarancje zachowania stałych opłat, informacje dotyczące wykupu mieszkania.