Nieruchomości w górach na lato

Nieruchomości w górach na lato
Marta Kulawik

Wielu z nas marzy o małym domku, w którym moglibyśmy odetchnąć od zgiełku i pracy zawodowej. Przyjrzyjmy się jakie są zalety i wady posiadania letniskowego domku w górach.

Akademik na Ligocie, czyli szkoła przetrwania?

Domki letniskowe cieszą się dużą popularnością szczególnie śród mieszkańców dużych aglomeracji i miast. Ci, dla których ogródek działkowy to zdecydowanie za mało wybierają domki letniskowe. Najbardziej popularne kierunki dla mieszkańców śląskich miast to jura krakowsko-częstochowska oraz Beskidy. Największą popularnością cieszą się rejony Brennej, Ustronia oraz Beskid Żywiecki od Węgierskiej Górki aż do Zwardonia. Najdroższe są te położone najbliżej aglomeracji i dużych miast. Za solidny domek letniskowy z działką trzeba liczyć się wydatkiem rzędu 250 000 do 300 000 tysięcy. Mówimy tutaj o domku z wyposażeniem o powierzchni około 100 metrów kwadratowych i zagospodarowanej działce. Jeżeli ktoś ceni sobie ciszę i chce odpocząć od tłumów powinien wybrać nieruchomości położone z dala od głównych dróg. Taką ofertę daje nam powiat żywiecki, który nie jest jeszcze skalany tak masową turystyką jak rejony Ustronia i Wisły.

Zalety posiadania nieruchomości w górach

Posiadanie własnego letniego domku z widokiem na góry to bardzo kusząca perspektywa. Mając swój azyl jeszcze bardziej nie możemy doczekać się wolnego weekendu i możliwości udania się do naszej górskiej nieruchomości.

Zakup nieruchomości zawsze możemy postrzegać jako lokatę kapitału i inwestycję. Szczególnie jeżeli jesteśmy posiadaczami domku w miejscowości, która się rozwija i w której powstają nowe atrakcje turystyczne możemy być pewni, że za kilka lat cena naszego domu będzie wyższa.

CZYTAJ TAKŻE – NA CO UWAŻAĆ KUPUJĄC DOMEK LETNISKOWY?

W przypadku posiadania działki w górach weekendowe wypady, czy nawet wakacje nie będą znacznym obciążeniem dla naszego portfela. Nie ma też problemu z dostępnością miejsc w długi majowy weekend. Jest to tym bardziej kusząca propozycja dla mieszkańców Górnego Śląska, gdyż dojazd w góry nie zajmie więcej niż 90 minut.

Nieruchomość w górach to również obowiązki

Niestety własny domek w górach wiąże się z obowiązkami. Koszenie trawy, drobne naprawy i utrzymanie domu w dobrym stanie leży po naszej stronie. Oczywiście tą niedogodność możemy rozwiązać zatrudniając kogoś na miejscu kto będzie zajmował się naszą nieruchomością. Dodatkowa nieruchomość to również koszty związane z podatkiem od nieruchomości, wywozem śmieci i innymi opłatami związanymi z utrzymaniem domu.

CZYTAJ TAKŻE – MODA NA WŁASNY DOM W GÓRACH

Letnia nieruchomość w górach to dobry pomysł dla wszystkich, którzy swoją pracę mogą wykonywać z laptopa bez względu na lokalizację czy emerytów. Dla ludzi aktywnych zawodowo, konieczność opieki nad dodatkową nieruchomością oraz przywiązanie do jednego miejsca bardzo często prowadzi do szybkiej sprzedaży nabytej nieruchomości. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie tego typu nieruchomości trzeba dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw.