Na co uważać kupując domek letniskowy?

Na co uważać kupując domek letniskowy?
Marta Kulawik

Kupując domek letniskowy, oczekujemy niczym niezakłóconego spokoju i wypoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miasta i hałaśliwych sąsiadów. Warto jednak wiedzieć, na co uważać, kupując domek letniskowy. Wybór odpowiedniego domku w górach, nad morzem czy nad jeziorem zapewni nam wiele przyjemnie spędzonych chwil.

Poznaj okolicę

Kupując domek letniskowy, warto przyjrzeć się okolicy. W gminie może być dostępny plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, czy sąsiednie działki nie są przeznaczone pod budowę marketu czy boiska. Bliskość takich obiektów pewnie będzie wygodna, ale bezpośrednie sąsiedztwo może być uciążliwe.

Często domki letniskowe znajdują się blisko innych, całorocznych zabudowań. Bliskość sąsiadów może utrudniać odcięcie się od hałasu czy zapachów grilla z ogródka. Z drugiej jednak strony dobry sąsiad może pod naszą nieobecność obserwować dom i poinformować nas, gdy coś go zaniepokoi. Do wyboru są również domki położone na obrzeżach, czasem w towarzystwie innych domków letniskowych. Nad jeziorem czy w górach np. w Ustroniu taka działka może obejmować większy obszar wraz z łąką czy zagajnikiem.

Wiadomo, że z czasem okolica może się zmienić. To jednak nie powinno powstrzymywać przed kupnem. Jeśli z czasem okolica przestanie być dla nas atrakcyjna, można zdecydować się na wynajem domku letniskowego.

Zbadaj stan techniczny

Jeśli nie czujesz się na siłach, by ocenić stan techniczny domku letniskowego, poproś o pomoc eksperta. Takie oględziny mogą okazać się znacznie tańsze niż koszt późniejszych napraw. Przede wszystkim w domkach letniskowych należy uważać na wilgoć – często pozbawione fundamentów, są bardziej narażone na szkodliwe działanie wody. Sprawdź szczególnie, w jakim stanie są ściany po północnej stronie.

Jeśli jest taka możliwość, zajrzyj pod podłogę, sprawdź, czy dach nie przecieka, czy w okolicach okien nie ma brzydkich zacieków, które mogłyby świadczyć o przeciekających oknach. Zwróć też uwagę na zapach. Nieprzyjemny może świadczyć np. o grzybie.

Sprawdź stan techniczny instalacji w domu letniskowym – wodną, kanalizacyjną, elektryczną, gazową. Jeśli domek opalany jest kominkiem, sprawdź stan wszystkich elementów instalacji. Należy uważać na koszty, jakie może za sobą nieść np. uszczelnianie komina.

Sprawdź księgę wieczystą

Podobnie, jak przy kupnie całorocznego domu, kupując domek letniskowy należy sprawdzić jego księgę wieczystą. Przede wszystkim – czy nie jest obciążony hipoteką. Sprawdzenie ksiąg pozwoli nam też potwierdzić, kto jest właścicielem domu i czy np. jego budowa formalnie jest zakończona.

CZYTAJ TAKŻE – JAK SPROSTOWAĆ BŁĘDNE DANE W KSIĘDZE WIECZYSTEJ?