Podatek przy zakupie nieruchomości – co i jak?

Podatek przy zakupie nieruchomości – co i jak?
Marta Kulawik

Kupno domu lub mieszkania wiąże się z wieloma wydatkami, o których nie myślimy, przeglądając ogłoszenia. Podatek przy zakupie nieruchomości jest jednym z nich. Jego wysokość zależy od kwoty, jaka widnieje na umowie oraz od źródła zakupu. Inaczej opodatkowane są mieszkania i domy z rynku wtórnego, a inaczej z rynku pierwotnego.

Nieruchomość od dewelopera

Kupno domu lub mieszkania bezpośrednio od dewelopera nie oznacza dla kupującego obowiązku zapłacenia podatku. Z prostej przyczyny – to deweloper obciążony jest już podatkiem VAT lub na pewnych zasadach z niego zwolniony. W obu przypadkach jednak kupujący nie musi płacić podatku VAT w wysokości 2 proc.

Nieruchomość z rynku wtórnego

Choć ceny samych nieruchomości na rynku wtórnym są niższe, podatek, jaki trzeba za nie zapłacić, może stanowić znaczącą różnicę. Kupujący musi zapłacić podatek w wysokości 2 proc. wartości nabytej nieruchomości.
W praktyce, jeśli cena mieszkania wynosi 200 tys. zł, musimy doliczyć do niej 4 tys. zł samego podatku. Gdy decydujemy się na zakup domu z rynku wtórnego o wartości 900 ty. zł, podatek od nieruchomości będzie wynosił już 18 tys. zł. A to nie koniec kosztów, jakie trzeba ponieść.
Warto podkreślić, że, inaczej niż w przypadku opłaty dla agencji nieruchomości, obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa zawsze po stronie kupującego. Opłaty nie można przenieść żadną umową na stronę sprzedającą. Obliczeniem i odprowadzeniem podatku od zakupu nieruchomości z rynku wtórnego zajmuje się notariusz.

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI ZA GRANICĄ

Pozostałe opłaty

Bez względu na to, czy mieszkanie lub dom pochodzą z rynku pierwotnego czy wtórnego, przy zakupie nieruchomości trzeba skorzystać z usług notariusza. I znowu stroną, która ponosi koszty, jest kupujący. Wysokość opłat za sporządzenie umowy i dopełnienie wszelkich formalności jest ustalana przez Ministra Sprawiedliwości. Ceny zależą od wartości nieruchomości:

  • 30 tys. – 60 tys. zł = 710 zł + 3% wartości powyżej 30 tys. zł,
  • 60 tys. – 1 mln zł = 1 010 zł + 0,4% wartości powyżej 60 tys. zł,
  • 1 mln – 2 mln zł = 4 470 zł + 0,2% wartości powyżej 1 mln zł,
  • więcej niż 2 mln zł = 6 770 zł + 0,25% wartości powyżej 2 mln zł, ale maksymalnie 10 tys. zł.

Kolejny wydatek przy zakupie domu lub mieszkania związany jest ze wpisem do ksiąg wieczystych. Większość mieszkań i domów z rynku wtórnego posiada swoje księgi wieczyste (wyjątkiem są niektóre lokale spółdzielcze). Potrzebny jest więc tylko wpis do księgi dotyczący zmiany właściciela. Koszt – 200 zł. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, oprócz wpisu, trzeba doliczyć założenie księgi wieczystej – 60 zł.

ZOBACZ OFERTY DOMÓW NA SPRZEDAŻ W JAWORZNIE