Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką przymusową?

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką przymusową?
Marta Kulawik

Zdarzają się ogłoszenia, w których na sprzedaż wystawiono lokale mieszkalne z hipoteką przymusową. Jest to specyficzny rodzaj obciążania, który może być ustalony bez wiedzy oraz woli właściciela. Jak zachować się w takim przypadku? Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką przymusową i czy jest to możliwe? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest hipoteka przymusowa?

To szczególny rodzaj obciążenia, który ma na celu zabezpieczyć spłatę wierzytelności potwierdzonych tytułami wykonawczymi. Ustanawiany jest na podstawie wniosku złożonego przez wierzyciela w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, prowadzącego księgę wieczystą obciążanej nieruchomości. Do wniosku dołączony musi być tytuł egzekucyjny.

Hipoteka przymusowa zostaje wpisana do księgi wieczystej bez informowania właściciela lokalu. Takie  rozwiązanie może być stosowane przez bank. Roszczenia wobec dłużnika są realizowane dopiero w momencie, gdy zostanie usunięta hipoteka przymusowa, czyli po spłacie zadłużenia, które stanowi zabezpieczenie.

Opisywanie obciążenie nigdy nie ulega przedawnieniu, jest ono w mocy nawet po sprzedaży nieruchomości. Warto zaznaczyć, że zobowiązanie jest związanie z lokalem, a nie z dłużnikiem. Ten fakt sprawia, że sprzedaż mieszkania z hipoteką przymusową jest dość utrudniony.

KREDYT HIPOTECZNY DLA ZADŁUŻOWNYCH – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką przymusową – podstawowe informacje

Sprzedaż mieszania bądź domu, który został obciążony hipoteką przymusową jest możliwy. Nabywca decyduje się jednak na kupno nieruchomości wraz z obciążeniami, które na niej ciążą. Na nowym właścicielu będzie ciążył obowiązek spłacenia należności. Wiele osób decyduje się zatem na uregulowanie hipoteki, przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży. Wówczas nabywca spłaca wierzycieli i umożliwia wykreślenie hipoteki przymusowej z ksiąg wieczystych.

Resztę ceny sprzedażowej lokalu mieszkalnego przekazuje się sprzedającemu. Istnieje jednak ryzyko związane z tego typu transakcjami, dlatego banki mogą podchodzić nieprzychylnie do kredytowania zakupu mieszkania, obciążonego hipoteką przymusową.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak sprzedać mieszkanie z hipoteką przymusową, skontaktuj się z pracownikami agencji nieruchomości Re/Max Gold w Katowicach i zdobądź rzetelne informacje.