Sprzedaż mieszkania zakupionego z dofinansowaniem MDM

Sprzedaż mieszkania zakupionego z dofinansowaniem MDM
Marta Kulawik

Program Mieszkanie dla Młodych ma na celu ułatwienie zakupu wymarzonego mieszkania, czy domu jednorodzinnego, ale skorzystanie z niego wiąże się z licznymi ograniczeniami. Nie znając zasad możemy nawet stracić dopłatę, która wynosi od 10 do 30 proc. wartości nieruchomości. Jak się przed tym ustrzec? Podpowiadamy!

Czym jest Mieszkanie dla Młodych?

Mieszkanie dla Młodych to system rządowych dopłat. Program obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku, a został stworzony z myślą o młodych ludziach marzących o zakupie swojej pierwszej nieruchomości – mieszkaniu albo domu jednorodzinnego – zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Dopłata oferowana przez rząd ma pomóc w zgromadzeniu niezbędnych funduszy na zakup lokum, ponieważ docelowo kwota ta ma zastąpić wkład własny, bądź uzupełnić go. Jej wysokość uzależniona jest od sytuacji życiowej beneficjenta. Zainteresowanie programem jest olbrzymie, ale korzystanie z niego obwarowane jest licznymi zasadami. Aby otrzymać dopłatę należy spełnić szereg warunków.

Z programu MDM mogą skorzystać osoby do 35. roku życia – zarówno rodziny, jak i osoby niepozostającą w związku małżeńskim oraz samotnie wychowująca dziecko, które przymierzają się do zakupu swojego pierwszego mieszkania. Ułatwi on zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ponieważ dotacja spowoduje wzrost zdolności kredytowej i kwoty wkładu własnego. A to z kolei przełoży się na mniejszy kredyt oraz mniejszą ratę kredytu.

Wysokość dopłaty wynosi 10 proc. wartości mieszkania, którego powierzchnia nie będzie przekraczała 75 m2. W przypadku domu jednorodzinnego jest to 100 m2. Wartość ta może się zwiększyć o dodatkowe 5 proc., jeśli starający się o dopłatę posiadają dzieci. Single i małżeństwa z dwojgiem dzieci otrzymają dotację w wysokości 20 proc,. a w przypadku posiadania trojga dzieci – nawet 30 proc. Co więcej, zgodnie z zasadami programu, jeśli w rodzinie w ciągu 5 lat od momentu skorzystania z MDM, urodzi się trzecie lub kolejne dziecko – dopłata zwiększy się o kolejne 5 proc. Podsumowując, finalnie rządowa pomoc może wynieść aż 30 proc. wartości mieszkania.

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ MIESZKANIA W TRAKCIE BUDOWY

Sprzedaż mieszkania zakupionego dzięki dotacji z MDM

Zmieniła się twoja sytuacja finansowa? Pojawiło się kolejne dziecko i zajmowane dotychczas mieszkanie jest za małe? Chcesz sprzedać nieruchomość zakupioną dzięki dotacji otrzymanej z programu MDM? Zdecydowałeś się na rozwód i konieczne będzie zrzeczenie się własności nieruchomości? To uważaj, ponieważ może pojawić się pewien problem… Jeżeli nie minęło jeszcze pięć lat od nabycia lokum, właściciel musi liczyć się ze zwrotem części dotacji przyznanej przez rząd. Dlaczego? Karencja trwa pięć lat. To zapora przed nieuczciwymi nabywcami, którzy dzięki dotacji chcą nabyć mieszkanie w okazjonalnej cenie i sprzedać znacznie drożej.

Co zrobić, żeby nie stracić rządowej dopłaty?

Postępując niefrasobliwie możemy narazić się na poważne konsekwencje finansowe. Nieruchomości zakupionej dzięki wsparciu rządowego programu MDM nie można sprzedać ani wynająć czy użyczyć przed upływem 5 lat od zakupu. Wynajęcie nieruchomości jest równoznaczne ze złamaniem przepisów, a to oznacza konieczność zwrotu dotacji. Co więcej, jeśli nabędziemy w części lub w całości inny lokal mieszkalny lub domu, także musimy się liczyć ze zwrotem dopłaty. A jedynym wyjątkiem jest uzyskanie prawa własności w formie spadku.

Jeżeli nie chcemy stracić dopłaty, nieruchomości zakupionej dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych nie powinniśmy sprzedawać w ciągu 5 lat od zakupu. Dlaczego? Jeżeli zdecydujemy się na ten krok, będziemy musieli zwrócić część dotacji. Jej wysokość zostanie ustalona po przeliczeniu proporcjonalnego niekorzystania z lokum w stosunku do okresu 5 lat. Zatem taką sprzedaż należy dokładnie rozważyć. Wspomniany okres pięciu lat liczony jest od momentu podpisania umowy o kredyt hipoteczny z pomocą MDM. Zastrzeżenie to wprowadzono w związku z przewidywanymi nadużyciami i jako obrona spekulantami, którzy licząc na szybki zarobek, korzystaliby z programu, a następnie sprzedawali mieszkania.

Jaką kwotę dotacji trzeba zwrócić w przypadku wcześniejszej sprzedaży mieszkania?

Jeżeli nie mamy wyjścia i musimy sprzedać mieszkanie, warto oszacować ile pieniędzy musimy oddać rządowi. Wysokość zwrotu ustalana jest na podstawie iloczynu kwoty dofinansowania oraz wskaźnika stanowiącego iloraz liczby miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60 odnoszącej się do 60 miesięcy trwania okresu ochronnego. Przykładowo, jeśli chcemy sprzedać nieruchomość po czterech latach jej posiadania, należy oddać 20 proc. otrzymanej dopłaty. Tymczasem, gdy uczynimy to po roku, musimy zwrócić 80 proc. Jeżeli dotacja wyniosła 50 tys. zł, a chcemy pozbyć się zakupionego dzięki niej mieszkania po 3 latach posiadania, to musimy zwrócić 20 tys. zł. Kwotę tę obliczamy następująco: 24 (liczba miesięcy do końca okresu ochronnego) dzielimy przez 60, a wynik mnożymy razy wysokość otrzymanej dotacji.

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ MIESZKANIA Z KREDYTEM HIPOTECZNYM

Kiedy oddać dotację?

O wcześniejszej sprzedaży mieszkania należy poinformować Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredytobiorca ma na to 30 dni. Natomiast na zwrot pieniędzy na konto Funduszu Dopłat ma 60 dni. Jest to obowiązek nabywcy nieruchomości, a jego niedopełnienie będzie skutkowało naliczeniem odsetek.

Kiedy można sprzedać mieszkanie kupione z MDM bez straty?

Szczęśliwi posiadacze własnego „M” mogą bez przeszkód i bez żadnych komplikacji oraz konsekwencji finansowych sprzedać mieszkanie zakupione dzięki rządowej dotacji po upływie okresu ochronnego, czyli po pięciu latach od podpisania umowy z bankiem, w którym zaciągnęli kredyt hipoteczny. Aby uzyskać dobrą cenę najlepiej skontaktować się z biurem Re/Max Gold, które ma wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu transakcji na rynku nieruchomości. Wykorzystując nasze narzędzia i umiejętności pomożemy Państwu szybko znaleźć dobrego kupca.