Sprzedaż nieruchomości obciążonej służebnością osobistą

Sprzedaż nieruchomości obciążonej służebnością osobistą
Marta Kulawik

Jako właściciel nieruchomości obciążonej służebnością musisz wiedzieć, że może ona być przedmiotem obrotu kupna i sprzedaży. Obecność lokatora, który jest podmiotem posiadającym przypisaną służebność w księdze wieczystej wpływa jednak realnie na wartość całej nieruchomości. Jak sprzedać taką nieruchomość? Podpowiadamy!

Prawa osoby ze służebnością osobistą

Służebność osobista mieszkania lub domu pozwala osobie, na którą jest ona ustanowiona korzystać w ramach zaspokajania swoich potrzeb z określonej przestrzeni nieruchomości (np. pokoju). Kluczowy jest charakter konsumpcyjny tej zależności. Najczęstszym przypadkiem jaki zaobserwowaliśmy, jest służebność osobista na rzecz osoby starszej, której np. w domu jednorodzinnym, przysługują określone pokoje.

Służebność osobista nie jest przeszkodą dla sprzedaży nieruchomości, ale stawia przed sprzedającym szereg problematycznych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, bowiem realnie wpływają one na wartość nieruchomości. Pamiętajmy również, że służebność osobista mieszkania lub domu wygasa dopiero po śmierci osoby, która ją posiada (chyba, że ta wcześniej zrzeknie się tego prawa).

Lokator ze służebnością na moim terenie

Głównym założeniem służebności osobistej jest zaspokojenie potrzeb osobistych osoby uprawnionej i jej odbiorcą może być wyłącznie wskazana imiennie osoba fizyczna (nie może być to osoba prawna). Zasady służebności wynikają z umowy zawartej między właścicielem nieruchomości a osobą, dla której przypisano prawo służebności. W efekcie osoba nie będąca właścicielem gruntu może takie prawo otrzymać.

Osoba, która posiada służebność osobistą, może zamieszkiwać w określonym lokalu bez konieczności pokrywania kosztów z tytułu czynszu i zużycia mediów (chyba, że zapis w umowie ustanawiającej służebność stanowi inaczej). Taka osoba ma również prawo do korzystania z pomieszczeń wspólnych jak: kuchnia, łazienka, piwnica, strych, balkon. Nie ma obowiązku opieki nad osobą, której przysługuje służebność osobista, która często jest mylona z prawem dożywocia.

Zwracamy również uwagę na fakt, że osoba posiadająca służebność osobistą może wykonywać wewnętrzne prace remontowe w obrębie przestrzeni nieruchomości, do której przysługuje to prawo.

MIESZKANIE ZA OPIEKĘ NAD OSOBĄ STARSZĄ

Sprzedaż działki ze służebnością osobistą jest możliwa

W opublikowanych na rynku nieruchomości ogłoszeniach, jest wiele ofert z informacją o obciążeniu danego lokalu służebnością osobistą. Takie lokale są często znacznie tańsze niż ich standardowe odpowiedniki pozbawione lokatorów. Fakt niedogodności płynących z dożywotniej obecności lokatora potrafi zniechęcić nabywcę, zwłaszcza jeśli szukał mieszkania dla siebie. W przypadku nieruchomości kupionej z myślą o inwestycji taki lokal może wydawać się atrakcyjny.

Rekomendujemy jednak dokładnie prześledzić zapisy umowy o służebności, która precyzyjnie określa prawa lokatora. W przypadku osób starających się sfinansować zakup nieruchomości z pozyskanego kredytu należy nadmienić, że bank dowiedziawszy się o istniejącym prawie służebności osobistej z ogromnym prawdopodobieństwem nasz wniosek kredytowy odrzuci.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W GLIWICACH

Mieszkanie obciążone służebnością osobistą – czy warto kupić?

Jeśli szukasz profesjonalnego doradztwa i pomocy w zakupie lub sprzedaży nieruchomości pod inwestycję? Skorzystaj z pomocy specjalistów biura nieruchomości Re/Max Gold. Doradzimy Ci w trudnych sytuacjach takich jak obciążenie służebnością osobistą lokalu, który Cię zainteresuje.

W kwestii nieruchomości z takim obciążeniem, najważniejszym etapem jest analiza umowy, która służebność ustanawia. Na jej podstawie możemy określić skalę ingerencji lokatora w nasze codzienne użytkowanie lokalu. Nieruchomości z takim obciążeniem, są często łakomym kąskiem dla kupującego, jednak pamiętajmy, że za służebnością idą poważne konsekwencje, z którymi powinniśmy się liczyć.