Sprzedaż mieszkania zajętego przez lokatora

Sprzedaż mieszkania zajętego przez lokatora
Marta Kulawik

Czasami zdarza się, że znajdujemy ofertę dotyczącą sprzedaży nieruchomości aktualnie zajętej przez najemcę. Czy sprzedaż mieszkania zajętego przez lokatora jest możliwa? Poznaj tę sprawę od strony prawnej. Podejmuj decyzje świadomie!

Kupno mieszkania, a osoby zameldowane

Najbardziej problematyczna może wydawać się sytuacja, w której w lokalu wystawionym na sprzedaż lokatorów uprzednio zameldowano. Czy taka sytuacja powinna budzić wątpliwości podczas dokonywania transakcji? Nie istnieją dokładne przeciwwskazania prawne, które dotyczą sprzedaży mieszkania zajmowanego przez lokatora. Podczas rozmowy z potencjalnymi nabywcami należy ich poinformować o zaistniałej sytuacji i stanie prawnym lokalu mieszkalnego.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEMM MIESZKANIA FIRMIE NA CELE MIESZKALNE

Sprzedaż mieszkania zajętego przez lokatora – sprawy formalne

Co zrobić, gdy lokator, osoba zameldowana lub były właściciel, który podpisał umowę kupna-sprzedaży mieszkania, nie chce go opuścić? Możemy złożyć wniosek o eksmisję w sądzie. Gmina powinna zapewnić miejsce do mieszkania takiej osobie. Możemy również sami podjąć się tego zadania. Czasami rozpatrzenie wniosku o eksmisję trwa bardzo długo. Właściciel nieruchomości może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu długiego oczekiwania na eksmisję niechcianego lokatora.

CZYTAJ TAKŻE – EKSMISJA Z ZADŁUŻONEGO MIESZKANIA

Sytuacja komplikuje się w przypadku, kiedy lokator korzysta z prawa dożywocia. Może wówczas przebywać w nieruchomości, a nowy właściciel nie powinien żądać od niego wyprowadzki. Dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania można zamienić na rentę dożywotnią. Wówczas koszty finansowe ponosi nowy właściciel lokalu. Zapis o lokatorze korzystającym z prawa dożywocia znajduje się w księdze wieczystej nieruchomości. Warto sprawdzić to przed dokonaniem zakupu. Obecnie możemy zajrzeć do księgi wieczystej przez internet.


Aby uniknąć wspomniany problemów podczas sprzedaży mieszkania, warto poprawnie i szczegółowo sformułować umowę wynajmu lokalu. Uwzględnij w niej przewidziane okoliczności, czyli warunki wypowiedzenia umowy najmu.