Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej
Marta Kulawik

Transakcjami na rynku obrotu nieruchomościami często interesują się przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy specjalizujące się w innych dziedzinach. Dowiedz się, czym może charakteryzować się sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej. W tym artykule znajdziesz wiele porad i sprawdzonych informacji.

Przychody pochodzące z firmowego majątku

Osoby, które prowadzą firmę decydują się na transakcje, które dotyczą różnego rodzaju towaru, a także majątku, nieruchomości firmowych. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie, czy sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej i wpisanej do ewidencji ze względu na odliczenia podatkowe, może być rozliczona w odrębny sposób.  Zgodnie z ustawą o podatkach dochodowych osób fizycznych, za przychody z działalności gospodarczej uznane są przychody za sprzedaż środków trwałych związanych z firmą wpisanych w ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ta ustawa dotyczy działalności pozarolniczych. Gdy następuje zbycie nieruchomości firmowe, obowiązek opodatkowanie transakcji występuje z dniem zbycia prawa majątkowego do tej nieruchomości, które jest określony w umowie sprzedaży.

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej – specjalne okoliczności

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na prowadzenia działalności gospodarczej w domu lub mieszkaniu. Takie rozwiązanie często wybierane jest przez osoby, które prowadzą firmę jednoosobową. Jest to pomysł wykorzystywany, na przykład przez tłumaczy, grafików, fotografów, programistów, korepetytorów. W tym celu wyodrębniają część nieruchomości na siedzibę firmy. W takim przypadku przepisy podkreślają, że przychód ze zbycie tego typu własności jest włączony  z przychodów działalności gospodarczej.

Inwestycja w nieruchomości

Aktualna sytuacja na rynku obrotu nieruchomościami interesuje wielu przedsiębiorców, właścicieli firm. Lokowanie pieniędzy w nieruchomości jest uważane za bardzo opłacalne rozwiązanie. Ten rynek w Polsce bardzo się rozwija i pozwala na ulokowanie gotówki i długoterminowy zysk. Zysk może pochodzić ze sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu.

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI W TRAKCIE BUDOWY!

Jeśli posiadasz dodatkowe pytania dotyczące sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami firmy Re/Max Gold. Agenci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania oraz zajmą się formalnościami, które będzie należało dopełnić.