Trzy rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kupując nieruchomość

Trzy rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kupując nieruchomość
Marta Kulawik

Zamierzasz zainwestować w nieruchomość celem późniejszego najmowania lub odsprzedaży po korzystniejszej cenie? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, by uniknąć późniejszych problemów.

Zadłużenie i wady formalno-prawne

Pierwsza i najważniejsza sprawa, o której często się mówi, ale która równie często jest bagatelizowana. Księga wieczysta powinna być dokładnie sprawdzona. Co więcej, niezależnie od wstępnej analizy przy omawianiu warunków kupna nieruchomości, warto ponownie sprawdzić ją tuż przed zawarciem umowy notarialnej. Co prawda nie jest to częste, ale może się zdarzyć, że nowe zapisy pojawią się w ostatnim dniu przed transakcją, a jest ona zbyt poważna, by zignorować taką ewentualność.

Badając księgę wieczystą należy sprawdzić, czy na pewno osoba, z którą zawieramy umowę jest jej prawowitym właścicielem. Jeśli nie, może to mieć później poważne konsekwencje.

Drugą istotną rzeczą, którą „powie” nam księga wieczysta, jest to, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Siłą rzeczy może to poważnie wpłynąć na opłacalność inwestycji.

W przypadku, w którym mamy wątpliwości co i w jaki sposób sprawdzać, najlepiej poprosić o pomoc agenta reprezentującego biuro nieruchomości, z którym współpracujemy. Oczywiście pod warunkiem, że samo biuro ma odpowiednią renomę.

Stan nieruchomości

Czynnik teoretycznie kluczowy, w praktyce często zaniedbywany. Wiele osób oceniając stan mieszkania, robi to bardzo pobieżnie. Tymczasem warto przyglądnąć się elementom, które potencjalnie mogą wymagać wymiany. Jaki jest stan armatury? Czy okna nie wymagają uszczelnienia? Tego typu pytań można zadać naprawdę wiele. Warto też sprawdzić, czy przypadkiem meble nie zasłaniają bardziej zniszczonych fragmentów ścian i podłogi.

Na tym jednak nie koniec. Ocena mieszkania to jedno, ale na jego wartość może wpływać również stan nieruchomości jako całości. Warto więc zwrócić uwagę na stan klatki schodowej i dowiedzieć się jak często prowadzone są remonty budynku. Wiedza na ten temat może być istotna w procesie negocjacji ceny. W przypadku problemu ze zdobyciem informacji poproś o pomoc biuro nieruchomości, z którym współpracujesz.

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI OBCIĄŻONEJ SŁUŻEBNOŚCIĄ OSOBISTĄ

Sąsiedztwo też jest ważne

Zachwycając się doskonałym stanem nieruchomości i świetną ceną łatwo zapomnieć o otoczeniu mieszkania. Tymczasem dla wielu zainteresowanych późniejszym najmem czynnik ten może to być niezmiernie ważny.

Kupując nieruchomość sprawdź więc, czy dana lokalizacja jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Upewnij się, że w pobliżu nie ma problemów ze znalezieniem miejsc parkingowych. Wreszcie sprawdź, czy w pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, czy… przedszkola i szkoły. Tak, by lokalizacja była atrakcyjna dla możliwie dużej grupy potencjalnie najmujących – co z kolei pozwoli w przyszłości uzyskać wyższy zysk z wynajmu.