Czy warto kupić garaż na wynajem?

Czy warto kupić garaż na wynajem?
Marta Kulawik

Większość osób myślących o zainwestowaniu w nieruchomości w celu zarabiania na ich wynajmowaniu ich osobom prywatnym, koncentruje się na mieszkaniach. Tymczasem całkiem ciekawą alternatywą może okazać się zakup garażu na wynajem.

Problemy z miejscami parkingowymi

Społeczeństwo polskie zdążyło się na tyle wzbogacić, by większość rodzin posiadało samochód, czasem nawet dwa. Rośnie też liczba miejsc parkingowych, ale niekoniecznie w tym samym tempie. Efekt jest jaki jest – gdy ktoś wraca do siebie w późniejszych godzinach, często ma problem ze znalezieniem miejsca postojowego. Chyba, że ma wykupione miejsce w parkingu podziemnym (co oferują niektórzy developerzy) lub posiada własny garaż. Własny lub wynajmowany.

Popyt na garaże na wynajem więc istnieje. Pytanie czy jest też podaż. Jeśli przyjrzymy się obecnej sytuacji rynkowej, okaże się, że jest ona o wiele mniejsza, aniżeli zapotrzebowanie rynkowe. Skoro tak – warto się zainteresować tematem.

Czy warto inwestować garaż na wynajem?

Tak, chociażby dlatego, że w porównaniu z kosztem kupna mieszkania jest on o wiele tańszy. Mniej wysiłku zajmuje również jego utrzymanie w porządku. Jest również i inna zaleta takiej inwestycji. W przypadku niesolidnego wynajmującego problem jest dużo mniejszy, niż w przypadku mieszkań.

CZYTAJ TAKŻE – MIEJSCE PARKINGOWE CZY GARAŻ, CO LEPSZE?

Na co uważać kupując garaż na wynajem?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, czy w danej okolicy problem z dostępem do miejsc parkingowych jest faktycznie duży. Z drugiej strony nawet wtedy mogą znaleźć się osoby, które zwyczajnie będą zainteresowane chronieniem pojazdu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – a w tym zakresie garaż sprawdzi się znakomicie.

Zdecydowanie nie należy dokonywać zakupu w ciemno, tylko na podstawie korzystnej ceny.

Trzeba także brać pod uwagę, że jeśli przez jakiś czas nie uda się znaleźć wynajmującego, cały czas będzie się ponosiło koszta podatku.