Do kogo kierować oferty wynajmu mieszkania?

Do kogo kierować oferty wynajmu mieszkania?
Marta Kulawik

Inwestujesz w nieruchomości przeznaczone na wynajem? Pamiętaj, że warto mieć pomysł na to, do kogo chcesz skierować ofertę wynajmu. Chociażby dlatego, że łatwiej wtedy sformułować ofertę.

Oferty dla studentów i osób młodych

To dość specyficzna grupa odbiorców. Jeśli myślisz właśnie o nich, zainwestuj w kawalerki lub w mieszkanie wielopokojowe, w którym poszczególne pomieszczenia będziesz wynajmować osobno.

Ta grupa odbiorców z jednej strony szuka tanich ofert, z drugiej docenia łatwość dojazdu na uczelnię lub do pracy. To, co najważniejsze dla Ciebie, to fakt, że stosunkowo często może się zdarzyć, że będziesz szukać nowych lokatorów. Z drugiej strony również popyt jest nieprzerwany (może poza sezonem letnim).

Mieszkanie na wynajem dla młodych rodzin

Ta grupa jest stosunkowo ryzykowna – wiele rodzin prędzej czy później postanawia kupić własne mieszkanie. Jeśli mimo to chcesz zainwestować w mieszkanie na wynajem właśnie z myślą o tej grupie, szukaj lokali w pobliżu przedszkoli i szkół, a także z dobrą dostępnością parkingów.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM MIESZKANIA OBCOKRAJOWCOM

Mieszkanie do wynajęcia przez osoby starsze

Choć na pierwszy rzut oka może to dziwić, warto zainteresować się właśnie tą grupą docelową. Zwróć uwagę na to, że nasze społeczeństwo stopniowo się starzeje. Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego, już w roku 2020 co piąty mieszkaniec Polski może być w wieku powyżej 60 lat. Trend ten może narastać. Skoro tak – warto wziąć to pod uwagę.

Jak może wyglądać oferta kierowana właśnie do tej grupy wiekowej? Przede wszystkim najlepiej skupić się na mniejszych mieszkaniach, na które osoby starsze będą mogły sobie pozwolić. Po drugie – bierz pod uwagę kondycję osób starszych. W praktyce oznacza to tyle, że najlepiej będzie wybierać budynki z dostępną windą. Jeśli takiej w danej okolicy nie ma – inwestuj w mieszkania na niższych piętrach.

Jest też i trzeci czynnik, który może mieć znaczenie w przypadku inwestowania w mieszkania, które będą wynajmowane osobom starszym. Lokalizacja. Wybierając ją, weź pod uwagę dostępność w bliskiej okolicy placówek służby zdrowia, ale też sklepów i terenów, na których osoby takie mogłyby spokojnie spacerować. Choć jest to bagatelizowane, to jednak okolica przyjazna pod tym względem jest dla osób starszych sporym atutem i zwracają na to uwagę przeglądając oferty wynajmu mieszkania.