Wynajem domu. Opłacalna inwestycja?

Wynajem domu. Opłacalna inwestycja?
Marta Kulawik

Osoby inwestujące w nieruchomości zazwyczaj decydują się na zakup mieszkania w atrakcyjnej okolicy. Zdecydowanie rzadszym zjawiskiem jest zakup pod wynajem domu jednorodzinnego, który jest mniej popularny ze względu na potencjalnie mniejsze grono zainteresowanych.

Średnie ceny wynajmu domów w Katowicach oscylują na poziomie 2-5 tys. zł. brutto. Należy przy tym zaznaczyć, że koszt wynajmu największych domów, wybudowanych w wysokim standardzie, potrafi wynieść nawet 6-8 tys. zł. brutto. Dla porównania, za wynajem większego, ok. 100 metrowego mieszkania 4-pokojowego położonego w Katowicach trzeba zapłacić średnio 2-4 tys. zł. Zdarza się, że właściciele domów znajdują wśród firm klientów, którzy podpisują umowy najmu na długi okres czasu.

Kto wynajmuje domy?

Firmy interesują się domami w momencie, gdy nieruchomości położone są przy głównych arteriach drogowych i cechują się łatwym dojazdem dla klientów. Istotną kwestią jest także parking w otoczeniu nieruchomości. Poza przedsiębiorstwami, wynajmem całości domu są zainteresowani także studenci czy większe grupy osób, dzielące się z reguły kosztami wynajmu.

Zależnie od układu funkcjonalnego budynku zdarza się, że właściciel ma możliwość odpowiedniego zagospodarowania poszczególnych części budynku – tak, by móc osobno oferować pojedyncze pokoje. Takie działanie ułatwia znalezienie najemcy w krótszym czasie, ponieważ zawsze łatwiej znaleźć chętnych na wynajem pojedynczych pomieszczeń niż całego obiektu.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM MIESZKANIA OBCOKRAJOWCOM

Specyfika wynajmowania domu

Należy także zwrócić uwagę na specyfikę posiadłości przeznaczonej pod wynajem. Dom wymaga większych nakładów na utrzymanie stanu technicznego i konserwację aniżeli mieszkanie. Ciągła eksploatacja obiektu przez grupę osób, a także długotrwały wynajem powoduje konieczność przeprowadzania okresowych konserwacji oraz napraw częściej niż w przypadku użytkowania budynku przez jego właściciela.

Inwestując w dom pod wynajem należy porównać oferty z dwóch rynków: pierwotnego i wtórnego. Ze względu na większą podaż, wybór z rynku wtórnego jest zazwyczaj bardziej opłacalny i łatwiej znaleźć budynek w odpowiadającej nam okolicy.  Jednak w przypadku zdecydowania się na posiadłość z rynku wtórnego, należy także liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w formie ewentualnego remontu. Obiekty z rynku pierwotnego oferują nierzadko wyższy standard, jak również nowocześniejsze zagospodarowanie przestrzeni.

CZYTAJ TAKŻE – PODATEK DOCHODOWY OD WYNAJMU NIERUCHOMOŚCI

Wynajem domu – rentowność

Rentowność najmu domu na Śląsku jest porównywalna z rentownością najmu mieszkania. Przykładowo, wynajmując dom w Katowicach-Brynowie o powierzchni około 200 m2, jego właściciel może otrzymać z tego tytułu około 3 500 – 4 500 zł. Należy zaznaczyć, że do kosztów osoby wynajmującej należy doliczyć podatek dochodowy, ubezpieczenie oraz okresowe naprawy. Zakładając, że koszt zakupu domu wynosił około 1 mln. złotych, to rentowność najmu można określić na poziomie 4-5%. Jest to więc rentowność niemalże pokrywająca się z tą osiąganą z najmu mieszkań, która w Katowicach, w przypadku mieszkań dwupokojowych, wynosi 5-6%.

Decydując się na zakup domu pod wynajem należy się zastanowić z przeznaczeniem dla kogo go kupujemy. Jeżeli chcemy, aby naszymi najemcami były firmy, wtedy zysk będzie pewniejszy, wyższy i długofalowy. W przypadku odnajmowania nieruchomości rodzinom, zyski mogą nie być tak wysokie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości pod wynajem, bądź szukasz najemcy swojej nieruchomości, zgłoś się do agentów katowickiego biura nieruchomości Re/Max Gold. Tutaj zaczerpniesz kompleksowej porady oraz uzyskasz informacje w jaki sposób uatrakcyjnić posiadłość przeznaczoną pod wynajem.