Wynajem mieszkania przez biuro nieruchomości – prowizja

Wynajem mieszkania przez biuro nieruchomości – prowizja
Marta Kulawik

Na wynajem mieszkania decydują się zarówno osoby młode, starsze, jak i rodziny czy studenci. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego lokalu mieszkalnego nie jest prosty, szczególnie jeśli przeprowadzamy się do obcego miasta. Dużo osób decyduje się na wynajem mieszkania przez biuro nieruchomości. Dowiedz się, jaki jest koszt prowizji w takim przypadku.

Czy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości?

Niektórzy uważają, że pomoc pośrednika podczas szukania mieszkania na wynajem jest zbędna. Wybór lokalu, który spełnia wszystkie wyznaczone warunki, może jednak okazać się trudny. Aby podjąć trafną decyzję trzeba znać lokalny rynek, orientować się w cenach oraz dysponować wolnym czasem. Agent ma za zadanie nie tylko wybrać mieszkanie, ale zrobić dokładne porównanie, sporządzić umowę, negocjować ceny. Do jego obowiązków należy również selekcja najemców i spotkania z nimi oraz koordynacja zawarcia umowy. Biura nieruchomości dysponują również większą bazą lokali. Niektórzy właściciele rezygnują z zamieszczenia ofert na portalach internetowych. Warto podać budżet, którym pośrednik powinien się kierować. Pracownicy biur nieruchomości zazwyczaj zajmują się szukaniem mieszkań na wynajem długoterminowy.

ZOBACZ MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W CHORZOWIE

Wynajem mieszkania przez biuro nieruchomości – sprawy formalne i prowizja

Zdecydowałeś się na skorzystanie z pomocy biura nieruchomości? Na początku współpracy powinieneś zawrzeć z agentem umowę pośrednictwa. Jej celem jest określenie reguł współpracy oraz wynagrodzenia, czyli tak zwanej prowizji. Agencja otrzymuje wynagrodzenie dopiero po znalezieniu odpowiedniego lokalu mieszkalnego. Koszt prowizji może być różny, zazwyczaj wynosi jednak tyle, ile jednorazowy czynsz wynajmowanej nieruchomości. Niektóre biura pośredniczące decydują się na wypłatę kwoty ryczałtowej. Koszty mogą ponosić obie strony transakcji wedle ustaleń.

CZYTAJ TAKŻE – JAKIE PRAWA I OBOWIĄZKI MAJĄ WYNAJMUJĄCY MIESZKANIE

Korzyści wynikające z pomocy pośrednika w przypadku wynajmu mieszkania:

  • oszczędność czasu
  • rzetelna selekcja ofert
  • pomoc w sprawach formalnych
  • kontrola działań najemcy
  • informacja o szczególnych ofertach
  • negocjacje prowadzone przez osobę doświadczoną
  • zdobycie cennych informacji dotyczących rynku nieruchomości
  • przygotowywanie dokumentów przez wybraną agencję nieruchomości

Myślisz o wynajmie mieszkania na Śląsku, np. w Katowicach? Zgłoś się do biura nieruchomości Re/Max Gold. Odpowiemy na wszystkie pytania i znajdziemy mieszkanie na miarę Twoich oczekiwań.