Dom – lepiej budować czy kupić?

Dom – lepiej budować czy kupić?
Marta Kulawik

Każdemu zdarza się marzyć o przeprowadzce z mieszkania do domu jednorodzinnego. Niezależność i poczucie przestrzeni to tylko najbardziej podstawowe zalety takiej „migracji”. Gdy jednak uda się zebrać odpowiednie ku temu środki, powstaje pytanie: lepiej kupić dom, czy budować go od zera? Oba rozwiązania mają zalety i wady. Przyjrzyjmy się i oceńmy!

Mieszkasz po swojemu

Gdy decydujesz się zbudować nowy dom, masz możliwość uwzględnienia w jego projekcie indywidualnych rozwiązań, zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. W przypadku, gdy kupujesz go na wtórnym rynku nieruchomości, niestety musisz się zadowolić tym, co znajdziesz. Owszem, zawsze jest jakiś wybór. Problem w tym, że czasem będzie tylko zbliżony, a nie w pełni zgodny z tym, czego oczekujesz.

Lokalizację wybierz z głową

Niezależnie, czy budujesz, czy kupujesz, zastanów się, czy miejsce na pewno jest atrakcyjne. Koniecznie też sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego, żeby po kilku latach nie okazało się, że tuż za ogrodzeniem Twojego domu budowane są obiekty przemysłowe. To ważne, bo od tego zależy, jak wygodnie będzie Ci się mieszkało w przyszłości. Jednocześnie jeśli w przyszłości zdecydujesz się na sprzedaż domu, plan zagospodarowania terenu będzie wpływać na jego wartość.

Co kosztuje więcej: budowa, czy kupno domu?

Pytanie jest ważne, ale odpowiedź nie należy do oczywistych. Teoretycznie można powiedzieć, że w przypadku budowy zapłacimy mniej. W dodatku koszta te zostaną rozłożone w czasie. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy trafimy na nieodpowiednią grupę robotników i prace się przeciągną, a część elementów będzie wymagała dodatkowych poprawek.

Wniosek z tego jest taki, że w przypadku samodzielnej budowy warto korzystać z pomocy kogoś doświadczonego, kto doradzi w jaki sposób kontrolować postępy prac. Z kolei samych robotników najlepiej wynajmować z polecenia. Jeśli spełnimy te dwa warunki, możemy liczyć na większą oszczędność, niż przy zakupie.

CZYTAJ TAKŻE – GOTOWY PROJEKT DOMU CZY INDYWIDUALNY?

Budowa trwa

Korzyści finansowe mogą jednak zostać przysłonięte przez czas, jaki trzeba poświęcić postawieniu nowego budynku. Tymczasem można odwiedzić miejscowych developerów i sprawdzić ich oferty na sprzedaż domów- zarówno tych będących w trakcie budowy, jak i już gotowych. Pozostaje jedynie sobie odpowiedzieć na pytanie co jest dla nas większym priorytetem: czas przeprowadzki, czy potencjalne oszczędności.

Na budowie trzeba się znać

Ten problem jest podobny, jak w przypadku aspektu czysto finansowego. Jeśli nie znamy się na prowadzeniu prac budowlanych, doborze materiałów, czy stosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych, łatwo o błędy, które mogą przełożyć się nie tylko na dodatkowe koszta, ale i na problemy z późniejszym użytkowaniem domu.

Zwracaj uwagę na dokumentację

Pułapki czyhają niestety również na nabywców gotowych nieruchomości. Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, upewnij się, że otrzymasz pełną dokumentację projektową. W szczególności ważne będą informacje dotyczące rozkładu rur i przewodów elektrycznych. Brak takich materiałów może znacząco utrudnić niektóre prace remontowe lub przebudowę istniejących pomieszczeń.

CZYTAJ TAKŻE – JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ?

Nie za dużo, czyli jaki dom na sprzedaż budować

Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to wielkość inwestycji. Choć przy budowie własnego domu łatwo myśleć o naprawdę dużych powierzchniach, to trzeba pamiętać, że potem trzeba je jakoś zagospodarować. Zanim więc zainwestujesz w naprawdę dużą działkę, zobacz jak wygląda sprzedaż domów już gotowych w Katowicach. W przypadku tych o powierzchni powyżej 200 m2 trudniej znaleźć najemców lub nabywców. Nie wynika to z ich ceny, a z faktu, że dom najlepiej kupić dostosowany do realnych potrzeb.

ZOBACZ DOMY NA SPRZEDAŻ W MYSŁOWICACH

Podsumowując

Czy warto budować dom? Tak, jeśli się nam nie śpieszy i posiadamy odpowiednią wiedzą lub możemy liczyć na wsparcie ekspertów. Z drugiej strony w przypadkach, gdy chcemy przeprowadzić się możliwie szybko lub gdy nie powiadamy odpowiedniej wiedzy konstrukcyjnej, lepiej kupić gotowy dom.