Dlaczego mieszkania na parterze są tańsze?

Dlaczego mieszkania na parterze są tańsze?
Marta Kulawik

Wybierając mieszkania, w które chcemy zainwestować, bierzemy pod uwagę różne aspekty, na przykład cenę, lokalizację, stan budynku, kondygnację. Koszt nieruchomości również zależy od wskazanych czynników. Dowiesz się, dlaczego mieszkania na parterze są tańsze.

Zła sława lokali parterowych

Mieszkania z rynku wtórnego zlokalizowane na parterze wielu klientom po prostu źle się kojarzą. Polacy niechętnie kupują lokale w pierwszej kondygnacji ze względu na kilka czynników. Kiedyś najczęściej wymieniano bezpieczeństwo. W tej chwili sytuacja wygląda nieco inaczej. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania parterowe na osiedlach strzeżonych. Kupcy zwracaj uwagę na sprawę ograniczonej prywatności w omawianych lokalach. Niskie okna są dla sporej części osób problemem. Warto także wspomnieć o niebezpieczeństwa zalania niskich mieszkań, na przykład w czasie powodzi. Inne wskazywane wady lokali parterowych to narażenie na hałas oraz zanieczyszczenia z zewnątrz. Mieszkania na wyższych piętrach oferują również atrakcyjniejszy widok z okna. Takie opinie wpływają na cenę mieszkań parterowych. Są one zazwyczaj znacznie tańsze od lokali o porównywalnych warunkach na innych kondygnacjach.

Dlaczego mieszkania parterowe są tańsze – porównanie cen

Mieszkania parterowe mimo swoich wad i niższej ceny, często posiadają dodatkowe udogodnienia. Zaliczają się do nich tarasy, wydzielone miejsce na ogród, miejsce parkingowe. Na ceny mieszkań parterowych wpływa jeszcze jeden czynnik – ilość osób zainteresowanych. Przez ich złą sławę, kosz takich nieruchomości jest niski. Warto zwrócić uwagę na realne koszt użytkowania mieszkania. Parterowe lokale wymaga mocniejszego ogrzewania, ponieważ znajduje się blisko nieogrzewanych pomieszczeń gospodarczych, czyli piwnic. Różnica cena między mieszkaniami parterowymi, a innymi kondygnacjami może sięgać nawet kilkunastu procent. W praktyce różnica może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Mieszkania parterowe są wygodnym rozwiązaniem dla osób starszych. Pamiętaj, aby nie skupiać się wyłącznie na wadach oferty. Wbrew pozorom lokale na niższych poziomach mają także zalety.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC LUB WYNAJMUJĄC MIESZKANIE W KAMIENICY

Pamiętaj, że wybór należy do Ciebie. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, a minusy mieszkań parterowych nie są dla Ciebie kluczowe, możesz zdecydować na tę kondygnację. To rozwiązanie pozwoli Ci na zakup lokalu, który charakteryzuje się atrakcyjnymi warunkami mieszkalnymi, w znacznie niższej cenie.

ZOBACZ MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ W CHORZOWIE