Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?
Marta Kulawik

Zdecydowałeś się zainwestować w nieruchomość? Cena to czynnik, który bardzo często wpływa na naszą decyzję. To normalne! Zastanawiasz się, jak negocjować cenę na rynku wtórnym, aby osiągnąć swój cel? Poznaj sprawdzone metody wykorzystywane przez agentów nieruchomości.

Przygotuj się wcześniej

Do negocjacji ceny nieruchomości należy się odpowiednio przygotować. W tym przypadku pośpiech jest złym doradcą. Nie warto również kierować się emocjami. Na początku określ swoje możliwości finansowe. Ten krok zdecydowanie ułatwi Ci podejmowanie decyzji na późniejszych etapach negocjacji. Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym, sprawdź również swoją zdolność kredytową i oblicz w przybliżeniu ratę kredytu. Ustalając maksymalną stawkę, którą możesz przeznaczyć na inwestycję, weź pod uwagę koszty dodatkowe (podatek, koszty notarialne, remonty). Kolejnym, lecz również istotnym etapem jest zapoznanie się z obecną sytuacją na wtórnym rynku nieruchomości. Szczególną uwagę poświęć mieszkaniom w wybranej przez Ciebie okolicy. Wstępne rozeznanie pozwoli Ci ustalić średnią cenę za metr kwadratowy. Dowiesz się również, jakie ceny proponują inni sprzedawcy, jaki jest stan pozostałych lokali oraz czym charakteryzuje się wybrana przez Ciebie okolica.

Czynniki wpływające na cenę

Czasami pierwsze negocjacje ceny odbywają się na pierwszym spotkaniu ze sprzedawcą. Już wtedy należy reprezentować konkretne stanowisko. Nie możemy okazywać przesadnego entuzjazmu. Już przy pierwszym oglądaniu nieruchomości warto zdobyć argumenty, które pozwolą na obniżenie ceny. Argument może stanowić:

  • stan klatki schodowej w kamienicy
  • stan instalacji elektrycznej
  • konieczność wykonania remontu generalnego lub odświeżenia
  • otoczenie wokół nieruchomości
  • stan pomieszczeń gospodarczych lub ich brak

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? – porady

Pamiętaj, że negocjacje ceny na rynku wtórnym są ułatwione. Lokali w konkurencyjnych miejscach w podobnej okolicy jest naprawdę sporo. Rozmowy na temat ceny możemy prowadzić samodzielnie lub za pośrednictwem agenta nieruchomości. Wbrew pozorom to nie jest aż tak proste. Sprzedawcy chcą zarobić możliwie najwięcej, nasze argumenty muszą więc być niepodważalne. Polecamy również operować konkretnymi kwotami. Dane dotyczące wtórnego rynku nieruchomości pokazują, że udane negocjacje pozwalają obniżyć cenę średnio od 10 do 15%. Pamiętaj, że negocjator powinien być pewien swoich racji i ustaleń. Postaraj się być stanowczy, ale spokojny i opanowanym. Sprawiaj wrażenie nieugiętego oraz pewnego swoich racji. Negocjacje to nie walka: staraj się osiągnąć kompromis ze sprzedawcą, ale daj mu poczucie, że bierzesz pod uwagę jego argumenty.

Nie śpiesz się z finalizacją transakcji. Niektóre rozmowy dotyczące cen nieruchomości na rynku wtórnym mogą trwać nieco dłużej. Ten czynnik działa na korzyść kupującego.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W ZABRZU