Domy na sprzedaż w Bielsku-Białej u podnóża Beskidu Śląskiego

Domy na sprzedaż w Bielsku-Białej u podnóża Beskidu Śląskiego
Marta Kulawik

Bielsko-Biała, choć jest miastem położonym u podnóża Beskidu Śląskiego, jednocześnie stanowi jeden z centralnych ośrodków mieszkalnych na terenie województwa śląskiego. Dla osób, które marzą o widoku na góry z jednoczesnym zachowaniem aktywnego życia wielkomiejskiego, wybór tego miasta jest wręcz idealny na zakup własnego domu.

Bezpośrednio z pasem Beskidów Śląskich graniczą dwie dzielnice Bielska-Białej: Wapienica i Kamienica. Oferty domów na sprzedaż z tych rejonów stanowią 16% wszystkich ogłoszeń sprzedaży domu na terenie miasta. O dziwo, pomimo bliskości pięknych widoków i szlaków turystycznych, różnice cen między nieruchomościami w tym obszarze a średnią cen na terenie całego miasta nie są zbyt spore. Łączna średnia cena domów za 1 m2 wynosi w Wapienicy i Kamienicy 3 536 zł, a w całym mieście 3 153 zł. Jeśli mowa o powierzchni, w podgórskich dzielnicach domy średnia powierzchnia użytkowa to 178 m2 – na terenie całego miasta za to 198 m2.

Sprawa ma się trochę inaczej, gdy porównamy podgórskie dzielnice z konkretnymi rejonami Bielska-Białej. W Lipniku, oferującym najwięcej domów na sprzedaż ze wszystkich rejonów miasta, średnia cena z 1 m2 wynosi o prawie tysiąc złotych mniej niż w Kamienicy, zaś w drugim pod względem liczby ofert Hałcnowie, 700 zł mniej. Okazuje się więc, że to właśnie domy z widokiem na góry, u podnóża Beskidu Śląskiego podnoszą średnią cen nieruchomości w Bielsku-Białej.

Rynek nieruchomości w Bielsku-Białej

Najbardziej prestiżowymi dzielnicami Bielska-Białej są bowiem właśnie tereny podbeskidzkie. Kwota, jaką zapłacić należy w Kamienicy za 1 m2 wynosi 3 718 zł. W Wapienicy jest to z kolei 3 336 zł – niemal o 400 zł mniej – podczas gdy to właśnie tam spotkać można nieruchomości o większej powierzchni.

Najtańszy dom znajduje się w Wapienicy – kosztuje on 220 tys. zł. Wybudowana w 1969 roku nieruchomość składa się z trzech pokoi, łazienki z toaletą, kuchni oraz osobnej toalety – łączna powierzchnia użytkowa wszystkich  pomieszczeń wynosi 88 m2. Do domu przynależy ogródek, zajmujący 400 m2.

Za najtańszy dom w Kamienicy należy zapłacić 297 tys. zł. Do dyspozycji nabywcy nieruchomości nie zostaje oddana jednak cała nieruchomość, gdyż do czynienia mamy z domem dwurodzinnym. W taki sposób osoba, decydująca się na zakup, otrzyma w całości wyremontowane cztery pokoje, kuchnię, łazienkę i przedpokój o łącznej powierzchni 133 m2, stanowiące całe piętro i część parteru, a także ogrodzony ogródek o powierzchni 600 m2.

Co ciekawe, najdroższy dom, będący jednocześnie nieruchomością o największej powierzchni użytkowej (558 m2), znajduje sie w Wapienicy. Za tę czterokondygnacyjną nieruchomość składającą się z 9 pokoi zapłacimy 950 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE – ZAMIANA NIERUCHOMOŚCI

Porównanie średniej ceny za m.kw. domu w wybranych miejscowościach

Ceny domów na sprzedaż - Bielsko-Biała - w porównaniu z innymi dzielnicami

Zastanawiające może być jak w takim razie prezentują się ceny domów w Bielsko-Białej w porównaniu do innych miast podgórskich? Zaskakująco nisko, szczególnie w porównaniu do Zakopanego, na którego terenie za 1 m2 należy zapłacić ponad 6 tys. zł. O dziwo, nawet na Jaworzu, wsi położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Bielska-Białej, ceny prezentują się drożej. Wpływ na to ma powstające tam nowe osiedle domów jednorodzinnych, które zajmują powierzchnię od 150 do 224 m2 i kosztują od 527 tys. zł do 949 tys. zł (przykładowa oferta domu w Jaworzu). Warto jednak zwrócić uwagę, że nieruchomości stoją zaledwie 2 km od granicy ze śródmiejską częścią Aglomeracji bielskiej, co czyni z nich bardzo atrakcyjną lokalizację. Pod względem cen na Podbeskidziu Bielsko-Biała musi w zasadzie ustąpić wyłącznie Ustroniowi, na którego terenie 1 m2 kosztuje 3 052 zł, co nie zmienia faktu, że stolica byłego województwa bielskiego jest jednym z miast podgórskich o najniższych cenach domów.

Jeżeli szukasz domu w Bielsku Białej lub masz dom na sprzedaż to skontaktuj się z agentami z biura nieruchomości w Katowicach, którzy dzięki swojemu profesjonalizmowi pomogą Ci w szybkimi i sprawnym przeprowadzeniu transakcji!