Zamiana nieruchomości

Zamiana nieruchomości
Marta Kulawik

Zamiana nieruchomości to dobre wyjście dla wielu osób. To doskonały sposób na rozwiązanie problemów z lokalizacją, a także metrażem mieszkania czy domu. Dowiedz się już teraz, czy w przypadku zamiany lokali mieszkalnych, obowiązuje opłata podatku i kiedy możesz się na to zdecydować.

Umowa zamiany nieruchomości

Przez zawarcie umowy zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Właściciel zbywa się jednej nieruchomości, jednocześnie nabywając drugą. Transakcja odbywa się bezgotówkowo, jednak pojawia się tutaj forma przychodów. Jest to forma odpłatnego zbycia majątku. Umowa zamiany ma charakter konsensualny, czyli zawarcie umowy następuje w momencie złożenia pisemnego lub słownego oświadczenia. W umowie można zaznaczyć, kiedy nastąpi przekazanie nieruchomości.

Opisywany dokument przypomina umowę sprzedaży. Z Kodeksu Cywilnego wynika, iż zamiana jest formą odpłatną i zobowiązuje do wykonania rozporządzenia. Omawiana umowa musi posiadać postać aktu notarialnego. Jeśli posiadamy mieszkanie lub dom własnościowy, nie potrzebujemy zgody na dokonanie zamiany lokali. W przypadku posiadania kredytu hipotecznego niezbędna będzie zgoda banku.

Zamiana nieruchomości a opłata podatkowa

Koszty związanie z zamianą nieruchomości są znacznie niższe niż sprzedaży. Taksę notarialną ponosi się wyłącznie od mieszkania o większej wartości. Koszty powinny być jednak dzielone na obie strony biorące udział w zamianie. Należy pamiętać o obowiązku odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% i płacimy go na podstawie różnicy wartości zamienianych lokali.

Pod uwagę brane są ceny rynkowe. Jeśli operacje przeprowadzane są między członkami rodziny, możemy ubiegać się o zwolnienie z podatku.  Kolejna kwestia to podatek dochodowy. Sprawa jest analogiczna do sprzedaży. Jeśli zamiana nastąpi przed upływem pięciu lat od nabycia lokalu mieszkalnego, należy zapłacić 19 % podatku do końca roku, w którym nastąpiło nabycie nowej nieruchomości.

JAK WYCENIĆ NIERUCHOMOŚĆ W 5 KROKACH

Dla kogo jest zamiana nieruchomości?

Umowa zamiany lokalu mieszkalnego jest znacznie rzadsza niż sprzedaż. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą użytkować mieszkanie o innych standardach, ale może pojawić się problem z sprzedaniem aktualnie posiadanej nieruchomości.

Mieszkania kupione w okolicach 2007 roku mogą posiadać bardzo małą wartość rynkową. Ich sprzedaż jest trudna, a przychód może nie pokryć kosztów innego lokalu – nawet znacznie mniejszego. Jest to zatem rozwiązanie atrakcyjne dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą zamieszkać w nowym miejscu, bez dodatkowego wkładu finansowego.

Interesują Cię inne sprawy związane z transakcjami na rynku obrotu nieruchomościami? Zapraszamy do kontaktu z pracownikami agencji nieruchomości Re/Max Gold w Katowicach.