Jakie sprawy formalne trzeba załatwić, gdy kupujemy mieszkanie

Jakie sprawy formalne trzeba załatwić, gdy kupujemy mieszkanie
Marta Kulawik

Kupno mieszkania to wbrew pozorom długi proces. Czas transakcji nie zależy jedynie od tego, ile zajmuje nam znalezienie odpowiedniej nieruchomości. To tak naprawdę dopiero początek. Potem czekają nas spotkania ze specjalistami, właścicielami lokalu, wypisywanie dokumentów. Dowiedz się, jakie sprawy formalne trzeba załatwić, gdy kupujemy mieszkanie.

Mieszkanie to inwestycja

Znalezienie idealnej nieruchomości jest ważne, ale musimy wiedzieć jaki budżet posiadamy. Kupno mieszkania lub domu często wiąże się z kredytem. Na początku drogi do zakupy mieszkania musimy sprawdzić swoją zdolność kredytową, to pozwoli realnie oszacować zasoby finansowe. Warto porównać oferty banków. W tym mogą pomóc nam doradcy. Istotny jest również rodzaj kredytu, na który się decydujemy. Gdy potrzebujemy większej kwoty na spłatę nieruchomości poleca się kredyt hipoteczny. Warto również wziąć pod uwagę możliwości dofinansowania lokalu z projektów rządowych lub innych dotacji. Kredyt, to nie wszystko. Kupując mieszkanie musimy posiadać wkład własny, czyli gotówkę przeznaczoną na transakcje nieruchomościami.

Sprawdź wszystkie dokumenty

W przypadku zakupu nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego nie możemy być ufni i wierzyć na słowo. Musimy dokładnie sprawdzić stan prawny lokalu. Unikniemy dzięki temu wielu poważnych problemów. Niemal koniecznością jest przejrzenie wszystkich dokumentów, które poświadczają o statusie prawnym lokalu. Należą do nich:

  • odpis z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o braku zaległości czynszowej,
  • stan zameldowania,
  • prawo osób trzecich do lokalu.

Wszystkie te informacje są bardzo istotne. Nie możemy wierzyć, że nieruchomości nie jest zadłużona jeśli nie sprawdzimy formalności. Trzeba również dowiedzieć się czy mieszkanie nie ma na sobie obciążenia hipotecznego. Wówczas proces jego wykupu różni się i trzeba o tym pamiętać.

CZYTAJ TAKŻE – GDZIE KUPIĆ KUPNO MIESZKANIA?

Dodatkowe opłaty

Należy pamiętać, że cena mieszkania to nie wszystkie opłaty jakie musimy ponieść. Niestety zapis w księdze wieczystej, sprawy związane z aktami notarialnymi są obowiązkowe i płatne. Opłacić musimy również podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty sądowe. Inne zobowiązania finansowe mogą być związane z pośrednikami transakcji.

ZOBACZ MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ W CHORZOWIE

Jakie sprawy formalne trzeba załatwić, gdy kupujemy mieszkanie – porady agenta

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zdecydować się na pomoc agenta nieruchomości podczas zakupy mieszkania. Doświadczony pracownik ma wiele zadań. Poza znalezieniem nieruchomości, zajmuje się również stroną prawną, formalną lokalu. Zadba o to, aby sprzedający dysponował wszystkim potrzebnymi dokumentami oraz załatwi za kupującego wszystkie sprawy notarialne.