Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe – co wybrać?

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe – co wybrać?
Marta Kulawik

Mieszkania o małym metrażu cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku nieruchomości. Głównym powodem sporego zainteresowania jest oczywiście cena, ale także styl życia. Warto zdecydować się na zakup kawalerki, czy jednak lepiej postawić na mieszkanie dwupokojowe?

Dla kogo są małe mieszkania?

„Małe, ale własne” – taką dewizą kieruje się wiele osób kupujących niewielkie lokale. Zwykle wybierają je młodzi ludzie, dla których jest to poważny krok w dorosłość, ale i sposób na usamodzielnienie. Ze względu na niskie zarobki nie mogą jeszcze pozwolić sobie na większy wydatek, a mieszkania o powierzchni np. 30 m2 są w zasięgu ich możliwości finansowych.

M2 czy M3?

Przy takim metrażu mamy do dyspozycji kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Przed zakupem dużo osób zastanawia się nad tym, jakie mieszkanie będzie dla nich najwygodniejsze. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta.

Kawalerki są wygodniejsze niż dawniej

Kawalerka to potoczne określenie na mieszkanie jednopokojowe. Dawniej lokale tego typu nie oferowały dobrego standardu z powodu niekorzystnego układu pomieszczeń i ogólną ciasnotę. Dziś jednak kawalerki nie kojarzą się już źle, a wręcz stały się modne, na co wpływ miało spopularyzowanie mieszkań typu studio.

Kuchnia i przedpokój mogą zostać połączone z salonem, aby uzyskać więcej przestrzeni, natomiast poszczególne meble mogą pełnić różne funkcje. Wyspa kuchenna oprócz przygotowywania posiłków, może służyć do pracy na laptopie, zaś kanapa w dzień będzie umilać oglądanie telewizji, a w nocy stanie się dużym łóżkiem. Dzięki sprytnemu wykorzystaniu różnych sprzętów funkcjonalność takiego mieszkania może być zaskakująco duża.

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe dla pary?

Oczywiście kawalerki są najlepszym wyborem dla singli, szczególnie takich, którzy znaczną część swojego czasu spędzają w pracy i na spotkaniach towarzyskich. Niektórym parom też będzie się w nich dobrze żyło, jednak zdecydowanie będzie im wygodniej w mieszkaniu dwupokojowym. Podział na salon i sypialnię pozwoli odseparować od siebie część dzienną i nocną, dzięki czemu dzielenie wspólnego M nie będzie rodziło napięć. Podczas gdy jeden z domowników będzie chciał uciąć sobie drzemkę, to druga osoba nie będzie jej przeszkadzać, bo będzie mieć do dyspozycji osobne pomieszczenie.

CZYTAJ TAKŻE – CO WPŁYWA NA CENĘ MIESZKANIA?

Dwa pokoje dla rodziny

Mieszkanie dwupokojowe jest też lepszym wyborem, jeśli w planach jest założenie rodziny. Kiedy pojawi się potomek można łatwo przeobrazić sypialnię w pokoik dziecięcy, a salon w przestrzeń zarezerwowaną dla rodziców. W przypadku kawalerki zazwyczaj nie ma innego wyjścia w takiej sytuacji, jak po prostu zmiana mieszkania na większe.

W jakim mieszkaniu łatwiej utrzymać porządek?

Jedną z zalet mieszkania dwupokojowego jest porządek, tym bardziej jeśli znajduje się w nim osobna kuchnia. W kawalerce typu studio trzeba wykazać się dużą dyscypliną w sprzątaniu, ponieważ pozostawienie zlewu pełnego naczyń, czy ustawienie suszarki na bieliznę będzie bardzo razić w oczy i utrudniać funkcjonowanie. Tymczasem w mieszkaniu dwupokojowym można pozwolić sobie na trochę luzu w tym względzie, gdyż każde pomieszczenie ma określone przeznaczenie i nie wpływa na powstawanie bałaganu w pozostałych.

M2 może być większe od M3

Wbrew pozorom M2 nie zawsze jest mniejsze od M3. Na rynku można znaleźć zaskakująco duże kawalerki i mniejsze od nich mieszkania dwupokojowe. Z tego względu wybór tych drugich niekoniecznie będzie oznaczać więcej przestrzeni do życia. Sam metraż tak naprawdę ma drugorzędne znaczenie. Ważniejsza jest ustawność mieszkania i związane z tym możliwości aranżacyjne. Przed zakupem trzeba więc dokładnie przeanalizować układ lokalu pod kątem naszych potrzeb.

Wybór pomiędzy kawalerką a M3 nie jest łatwy. Mieszkanie powinno być możliwie najlepiej dopasowane do właściciela i jego stylu życia. Niebagatelne znaczenie ma też argument finansowy. Podejmując tak poważną decyzję należy zapoznać się z dużą liczbą ofert, aby ostatecznie znaleźć lokal, który w pełni będzie spełniać nasze oczekiwania. Biuro Re/Max Gold posiada bogaty wybór mieszkań o małym metrażu i wyjątkowo dobrych cenach, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami w celu wybrania najlepszego.