Zalety i wady mieszkania na osiedlu zamkniętym

Zalety i wady mieszkania na osiedlu zamkniętym
Marta Kulawik

W latach 90. XX wieku było synonimem luksusu. Niedostępne dla osób z zewnątrz i zasobne we wszystko, co niezbędne w codziennym życiu. Z czasem jego wartość mocno zdewaluowała się i mieszkanie na nim przestało być powodem do chluby – osiedle zamknięte. Czy nadal cieszy się tak dużym zainteresowaniem, jak niemal 30 lat temu? Przyjrzyjmy się temu, jakie są zalety i wady mieszkania na osiedlu zamkniętym.

Gdy bezpieczeństwo to priorytet

Niewątpliwą zaletą osiedla zamkniętego jest jego niedostępność dla obcych. To w znaczący sposób podnosi poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Monitoring, domofony i ochrona – to wszystko sprawia, że możliwe jest uniknięcie potencjalnie groźnych sytuacji. Do zamkniętej i strzeżonej strefy nie ma prawa wejść osoba niepowołana, co oznacza, że mieszkańcy będą spotykać jedynie swoich sąsiadów, jednak czy to właściwe?

Osiedle zamknięte – getta dla bogatych?

Pierwszym z zarzutów formułowanych przez przeciwników osiedli zamkniętych jest to, że stanowią one współczesne getto. Dlaczego zwykło się je tak nazywać? Ponieważ, czego dowodzili psychologowie, przebywanie w nich ma zły wpływ na ludzką psychikę. Z jednej strony mieszkanie tam podkreśla status materialny i społeczny mieszkańców, ale z drugiej – negatywnie wpływa na zachowanie człowieka. Z natury przyzwyczajony do towarzystwa – odgrodzony od niego – staje się odizolowany. Jest pozbawiony wsparcia innych osób, ich bliskości i poczucia przynależności. Osoby, które nie zaspokoją tych potrzeb, są bardziej podatne na stany lękowe i inne problemy natury psychologicznej. Zakładając jednak, że takie zjawisko zdarza się rzadko, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę, którą odznacza się osiedle zamknięte – spokój.

Cisza i spokój

Ten, kto decyduje się na zakup nieruchomości z dala od zgiełku miasta, z pewnością rozważy kupno mieszkania na osiedlu zamkniętym. Zazwyczaj enklawy te powstają tam, gdzie mieszkańcy mogą liczyć na spokojną atmosferę, wolną od hałasu, na przykład w bliskim sąsiedztwie lasu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to reguła. Nieraz dzieje się wręcz odwrotnie – bloki powstają w samym środku metropolii, gdzie działki są horrendalnie drogie i stać na nie wybranych. Faktem jest jednak to, że wewnętrzne drogi osiedlowe są znacznie bezpieczniejsze. Ponadto mieszkańcy takich miejsc mogą mieć pewność, że nie natkną się na nachalnych domokrążców. Raczej niewielu znajdzie się ulotkarzy czy handlarzy obwoźnych, którzy będą mącić spokój ducha. To z kolei niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę.

CZYTAJ TAKŻE – MIESZKANIE DWUPOZIOMOWE – PLUSY I MINUSY

Zamknięcie sprzyja integracji

W cichej i spokojnej atmosferze możliwe jest zacieśnianie więzi. Często dzieje się tak, że na niewielkiej przestrzeni tworzą się pełne ciepła znajomości. Sąsiedzi sprzyjają sobie wzajemnie, częściej odwiedzają się i spędzają ze sobą czas. To z pewnością jedna z pozytywnych cech osiedla zamkniętego. Ponadto osoby żyjące blisko siebie i ufające sobie mają komu powierzyć swój majątek podczas nieobecności. Znacznie łatwiejsze jest zostawienie domowego zwierzęcia bez opieki, gdy istnieje możliwość pozostawienia go komuś sprawdzonemu. Jednak…co z resztą osób, które żyją tuż obok?

Wrogość ze strony mieszkańców miasta

Osiedla zamknięte powstają nieraz pośrodku już istniejących, „zwykłych” blokowisk. Nowe budynki powstają w miejscu, gdzie była niegdyś lubiana ścieżka lub tam, gdzie wiele osób wyprowadzało na spacer swojego psa. To, jak pokazuje praktyka, budzi wrogie nastawienie niektórych osób. Niejednokrotnie jest powodem protestów.

Co ze znajomymi spoza osiedla?

Jeszcze jednym, często poruszanym w dyskusji zagadnieniem jest to, w jaki sposób zamknięte osiedle zaburza komunikację z przyjaciółmi i znajomymi spoza niego. Ci, którzy przychodzą w gości, muszą przedstawić stróżowi lub ochroniarzowi cel swojej wizyty. To w znaczący sposób niszczy prywatność i negatywnie wpływa na kontakty międzyludzkie.

CZYTAJ TAKŻE – CO WPŁYWA NA CENĘ MIESZKANIA?

Idealny porządek

Mieszkańcy osiedla zamkniętego to najczęściej osoby o ustalonym, wysokim statusie społecznym. Dużo płacą i tyle samo wymagają. Oznacza to, że mogą mieć pewność, że teren, na którym mieszkają, będzie utrzymany w nienagannej czystości. Zadba o to stróż, ogrodnik i służby. Ponadto budynki znajdujące się wewnątrz murów czy ogrodzenia prezentują się bardzo estetycznie, choć są na ogół wykonane wedle sprawdzonego, oklepanego projektu i z pewnością ciężko szukać w nich oryginalności.

Każdy ma swoje miejsce

Z przebywaniem na osiedlu zamkniętym nierozerwalnie związany jest dostęp do miejsc parkingowych. Mieszkańcy na pewno nie będą narzekać na to, że nie mają gdzie pozostawić samochodu. Każdy ma jedno, dedykowane tylko dla siebie. Oznacza to, że nigdy nie wystąpi problem z brakiem przestrzeni na pozostawienie auta.

Osiedle zamknięte ma, czego dowodzi ten tekst, wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Zostały tu dość dokładnie opisane, jednak każdy ma z pewnością szereg swoich obserwacji, które mógłby dodać do przedstawionego tu rejestru. Radą w zakresie tego, czy warto wybrać mieszkanie na osiedlu zamkniętym służą też fachowcy z biura nieruchomości Re/Max Gold. Dzięki fachowej wiedzy z pewnością pomogą niezdecydowanym w wyborze.