Ulga mieszkaniowa 2019 – komu przysługuje i co można odliczyć od podatku?

Ulga mieszkaniowa 2019 – komu przysługuje i co można odliczyć od podatku?
Marta Kulawik

Ministerstwo Finansów wprowadziło, z dniem 1 stycznia 2019 roku, nowe zasady związane z ulgą mieszkaniową. Komu ona przysługuje i co w jej ramach możemy odliczyć od podatku? Przybliżamy te zagadnienia.

Ulga mieszkaniowa 2019 – dłuższy czas obowiązywania

W listopadzie ubiegłego roku uchwalono, w ramach nowelizacji ustawy o PIT, szereg zmian w przepisach podatkowych. Najważniejszą jest ta, zgodnie z którą ulga mieszkaniowa w wersji z 2019 roku została wydłużona z 2 do 3 lat. To dobra wiadomość dla podatników. Dlaczego? Będą mieć więcej czasu na skorzystanie z preferencyjnych przepisów. Sprzedawca nieruchomości będzie mógł, 3 lata po przeprowadzonej transakcji sprzedaży, przeznaczyć uzyskane dzięki niej pieniądze na cele mieszkaniowe bez płacenia podatku. Z udogodnienia skorzystają między innymi osoby kupujące nieruchomość na rynku pierwotnym. Trzeba wszak pamiętać, że kupno mieszkania od dewelopera na ogół wydłuża się w czasie, zatem im dłużej trwa ulga, tym lepiej. Dotąd nabywcy ze względu na dwuletni „okres ochronny” zazwyczaj nie byli w stanie z niej korzystać. Teraz gdy ulga została wydłużona, będzie o to znacznie łatwiej.

Otrzymałem i chcę sprzedać – ile mam czasu, by nie płacić podatku?

Zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Finansów uległy również regulacje dotyczące sprzedaży nieruchomości. Dotąd okres 5 lat, kiedy mogła być sprzedana, liczony był od momentu nabycia jej przez spadkobiercę. Zgodnie z nowymi postanowieniami 5 lat musi upłynąć od pozyskania mieszkania lub domu przez spadkodawcę. Oznacza to, że ten, kto otrzyma w spadku odziedziczone mieszkanie bądź dom, będzie mógł szybciej sprzedać je bez ponoszenia kosztów z tytułu 19-procentowego podatku dochodowego. Zgodnie z prawem sprzedaż będzie mogła nastąpić od razu po nabyciu nieruchomości otrzymanej w drodze spadku. Warunkiem koniecznym jest to, by środki uzyskane w ten sposób przeznaczone zostały tzw. własne cele mieszkaniowe. Co ciekawe, pieniądze mogą zostać wydane na nieruchomość położoną nie tylko w Polsce, ale również w Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Co z wydatkami na remont kupowanego mieszkania?

Modyfikacje w zakresie podatków wprowadzono też dla tych, którzy remontują wynajmowane mieszkanie, by w niedługim czasie je wykupić. Szefowa resortu finansów zapowiadała w listopadzie, że to ukłon w stronę tych podatników, którzy inwestują w lokal, zanim wykupią go na własność. Ten, kto przeznaczył na cele remontowe pieniądze pozyskane ze sprzedaży innej nieruchomości, również zostanie objęty ulgą. Będzie to możliwe, jeśli od momentu zbycia poprzedniej nieruchomości do nabycia nowej minie okres nie dłuższy niż 3 lata.

Czego dotyczy ulga?

Do tej pory w tekście znalazły się informacje o takich nieruchomościach, które obejmuje ulga, jak domy bądź mieszkania. To do nich stosowały się zapisy, w których głównym pojęciem były własne cele mieszkaniowe, jednak przepisy te mają znacznie szersze znaczenie. Odnoszą się, co warto podkreślić, do:

  • zakupu mieszkania,
  • remontu kupowanego mieszkania,
  • spłaty kredytu zaciągniętego na rzecz zakupu nieruchomości o celach mieszkaniowych,
  • zakupu domu,
  • zakupu działki,
  • nabycia prawa do użytkowania wieczystego,
  • zakupu rozpoczętej budowy,
  • nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Zatem ulga przysługująca kupującemu obowiązuje wtedy, gdy środki pozyskane ze sprzedaży wcześniej posiadanej nieruchomości przeznaczone zostaną na wyżej wymienione cele.

CZYTAJ TAKŻE – KOSZTORYS REMONTU MIESZKANIA DLA BANKU – JAK GO PRZYGOTOWAĆ?

Nowe przepisy podatkowe są, jak widać, znacznie atrakcyjniejsze dla podatnika niż te wcześniejsze. Wyróżniają się między innymi, co podkreślają urzędnicy państwowi, przejrzystością i prostotą. Jednak w przypadku wszelkich wątpliwości można zwrócić się o pomoc do specjalistów z firmy Re/Max Gold, którzy zawsze służą radą.