Co wpływa na cenę mieszkania?

Co wpływa na cenę mieszkania?
Marta Kulawik

Decydując się na zakup własnej nieruchomości, bierzemy pod uwagę między innymi to, ile za nią zapłacimy. Okazuje się jednak, że niewiele osób wie, co wpływa na cenę mieszkania. Ta wiedza z pewnością okaże się przydatna w czasie negocjacji ze sprzedającym. Podajemy najważniejsze zmienne, o których należy pamiętać.

Lokalizacja w dużej mierze wpływa na cenę mieszkania

To, w jakiej części miasta znajduje się interesujące dla nas lokum, w zasadniczy sposób wpływa na jego wartość. Wystarczy spojrzeć na najbardziej rozpoznawalny pod tym względem warszawski rynek nieruchomości. W śródmieściu za metr kwadratowy płaci się średnio ponad 12 tysięcy złotych, podczas kiedy na Żoliborzu niemal 2000 złotych mniej. Podobnie wygląda sytuacja w innych polskich miastach jak np. Bytomiu czy Tychach, gdzie ceny nieruchomości w poszczególnych dzielnicach moą się znacząco różnić. Oprócz tego, w jakiej dzielnicy znajduje się dany lokal, równie ważne jest jego sąsiedztwo. Co wpływa na cenę mieszkania? Przede wszystkim bliskość parków, szkół, sklepów czy instytucji kulturalnych takich jak kina, teatry lub muzea. To jak istotna jest lokalizacja mieszkania, od lat powtarzają specjaliści. Podkreślają, że trendy te nie zmieniają się z biegiem czasu. Dodają równocześnie, że ostateczny wynik negocjacji sprzedażowych zależy od obydwu stron transakcji.

Plan mieszkania – ważne pierwsze wrażenie

Istotne dla przyszłego nabywcy mieszkania jest to, w jaki sposób rozplanowane zostały poszczególne pomieszczenia. To, czy taki układ jest dla kupca odpowiedni, ma często zasadnicze znaczenie. Niewiele osób chce przecież od razu po zakupie robić kapitalny remont związany z rozmieszczeniem pokoi. Dodajmy, że źle zaplanowane mieszkanie – nawet o wiele tańsze od reszty – może nie cieszyć się zainteresowaniem potencjalnych kupców. Niektóre mankamenty są wprost nie do usunięcia i mogą skutecznie zniechęcić do zakupu.

Rodzaj budynku i jego standard

Ustawne mieszkanie jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania, ale równie ważny jest wygląd budynku, w którym się znajduje. Im młodszy gmach, tym lepsza technologia i jakość wykonania. Te wpływają na energooszczędność. Ta z kolei odgrywa istotną rolę przez lata użytkowania. Dodajmy, że w ostatnich czasach na wartości zyskały lokale umiejscowione w starych, zabytkowych, ale odrestaurowanych kamienicach. Budynki te mają niepowtarzalny, unikalny charakter i są na ogół umiejscowione w centrum miast, dlatego są znacznie droższe niż bloki z wielkiej płyty.

DOWIEDZ SIĘ, O CO PYTAĆ POŚREDNIKA PRZY KUPNIE NIERUCHOMOŚCI Z RYNKU WTÓRNEGO

Wystrój mieszkania i moda a wartość nieruchomości

Niejednokrotnie zdarza się, że mieszkanie sprzedawane jest wraz z meblami i innymi elementami wyposażenia wnętrza. Wpływa to w dużej mierze na jego cenę końcową. Akcesoria modne, zaprojektowane przez znanych dekoratorów i kupione w drogich sklepach z pewnością odbiją się na ostatecznym rozrachunku. Dlatego też oglądając galerię zdjęć danego mieszkania, warto zastanowić się, czy taki wystrój nam odpowiada. Czasem lepiej samemu zadbać o wykończenie wnętrz – w ten sposób można sporo zaoszczędzić. Dodajmy też, że duże znaczenie ma moda na dany rodzaj lokum. Gdy zwracamy uwagę na panujące trendy, musimy wiedzieć, że z pewnością zapłacimy więcej.

Wiele jest czynników wpływających na cenę mieszkania. Warto pamiętać o nich wszystkich, by podjąć właściwą decyzję. Zadanie polegające na wyborze lokum możemy też pozostawić specjalistom z katowickiego biura nieruchomości Re/Max Gold. Ci służą radą i pomogą w podjęciu właściwej decyzji zakupowej.